Kriza eura već je pretvorila Evropsku uniju u nešto radikalno drugačije od onoga za šta je izvorno bila namenjena, rekao je Soroš

NEMAČKA - Milijarder Džordž Soroš održao je govor na Svetskom privrednom simpozijumu u Nemačkoj pod nazivom "Budućnost Evrope", i tom prilikom rekao da se Evropska unija iz zajednice suverenih i ravnopravnih zemalja pretvorila u odnos između poverilaca i dužnika.

"Završena je kriza evra. To je postalo i zvanično posle nemačkih izbora uoči kojih se nije ni razgovaralo o pravilima koja uređuju evro. Ipak, sistem koji je nastao nakon krize daleko je od zadovoljavajućeg. Mejnstrim ekonomisti bi to nazvali inferiornom ravnotežom, a ja smatram da je to daleko od uravnotežene situacije", kazao je Soroš.

"Kriza eura već je pretvorila Evropsku uniju u nešto radikalno drugačije od onoga za šta je izvorno bila namenjena. EU je trebao da bude dobrovoljna zajednica suverenih i ravnopravnih država koje su predale deo svoje suverenosti za opšte dobro. To se pretvorilo u odnos između poverilaca i dužnika koji je po svojoj prirodi prisilan i nejednak", rekao je Soroš.

Prema njegovim rečima evrozona je sada u blagom skoku na čelu sa Nemačkom, ali jako zadužene zemlje daleko zaostaju.

"Priznavanje grešaka i identifikovanje zabluda koje su dovele do trenutne situacije je prvi korak, ispravljanje grešaka je drugi. Samo Nemačka može da pokrene taj postupak jer je kao zemlja sa najvećim poverilačkim sposobnostima za volanom EU. Ako država dužnik pokuša to da učini, samo će pogoršati svoj položaj", pojasnio je Soroš.

On je istakao da priznavanje i ispravljanje grešaka nikada nije lako.

"U ovom slučaju nema sramote jer je situacija toliko komplikovana da je zapanjila svaki um. Ukoliko to učini, Nemačkoj bi ostatak Evrope dugoročno bio zahvalan. Ukoliko to ne učini, stvar će biti puno gora. Stvorena je noćna mora u kojoj žrtve sadašnjih politika moraju da budne žive svoje živote", upozorio je Soroš.