MINUT DO DVANAEST: Senat SAD postigao dogovor o rešenju budžetske krize
VAŠINGTON - Vođe republikanaca i demokrata u Senatu Kongresa SAD postigle su danas sporazum kojim će biti izbegnut bankrot države i okončana delimična blokada vlade koja je trajala 16 dana, objavio je na početku sednice Senata demokratski lider Hari Rejd.
Tim sporazumom vlada će biti odblokirana do 15. januara i biće podignuta granica zaduživanja do 7. februara, prenosi večeras britanski Bi-Bi-Si (BBC).
SAD su imale rok do ponoći da podignu granicu zaduživanja, jer bi u protivnom bile onemogućene da izmiruju obaveze prema unutra i spolja, što podrazumeva kamate na obveznice, čime bi američki dug postao bezvredan.
Rejd je taj sporazum nazvao "istorijskim", navodeći da će on obezbediti vreme da Kongres radi na postizanju dugoročnog budžetskog dogovora. Zakon mora pre isteka krajnjeg roka takođe da prođe i u Predstavničkom domu, gde se očekuje da se mala grupa republikanaca pridruži demokratama, kako bi najzad došao na potpis američkom predsedniku Baraku Obami.
Za sada se još ne pominje kada će taj zakon biti stavljen na glasanje u Predstavničkom domu Kongresa.
Političari, bankari i ekonomisti upozoravali su na globalne ekonomske posledice ukoliko ne bi bio postignut sporazum o podizanju granice zaduživanja vlade SAD, odnosno to bi moglo da dovede u pitanje vrednost dolara, novac svetskih rezervi, kao i obveznica američke vlade, koje se smatraju najsigurnijim u svetu.
Ministarstvo finansija SAD je koristilo tzv. "vanredne mere" da plati svoje račune, od kako je zemlja dostigla tekuću granicu zaduživanja u maju. Sekretar za štampu Bele kuće Džej Karni rekao je novinarima da se Obama nada da će oba doma Kongresa "glatko" usvojiti sporazum Senata.
Upitan da li zakon, koji sadrži nekoliko ustupaka republikancima, predstavlja pobedu Obamine administracije, Karni je odgovorio:
"Ovde nema pobednika". "Ekonomija je trpela... američki narod je platio cenu ovoga", dodao je Karni.
Tvrdokorni konzervativci započeli su borbu oko budžeta pre 16 dana, dovodeći vladu do prve blokade u poslednjih 17 godina zahtevom da Obama povuče potpis sa predloga reforme zdravstvenog osiguranja.
Kongres zbog toga nije mogao da se dogovori o budžetu za narednu fiskalnu godinu, koja u SAD počinje 1. oktobra. Zbog delimične blokade vlade oko 700.000 "nesuštinskog" osoblja vladinih činovnika, kojih ima 2,1 milion, nije dolazilo na posao, tj. bilo je na neplaćenom prinudnom odmoru.
Većina nacionalnih parkova, muzeja, federalnih zgrada i usluga nije funkcionisala, a bila je odložena isplata i penzija i naknada vojnim veteranima.
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod