Amerika odložila krah za 7. februar!
Amerika je uspela samo da do 7. februara odloži najveću finansijsku katastrofu u istoriji, dakle, najnovijim dogovorom između glavnih političkih struja u zemlji nije izbegnut bankrot i on jednoj od najvećih ekonomija sveta svakako i dalje preti, tvrde naši ekonomski stručnjaci. Naime, američki predsednik Barak Obama potpisao je zakon - pošto ga je prvo usvojio Senat, a zatim i Predstavnički dom Kongresa - kojim se samo podiže granica daljeg zaduživanja SAD.
Bilo kritično
Novim sporazumom, koji je usledio nakon dvonedeljne krize u kojoj se našla Amerika, vlada će biti odblokirana do 15. januara, a vremenska granica zaduživanja pomera se na 7. februar. Time je, prema rečima profesora Ekonomskog fakulteta u Beogradu dr Nikole Fabrisa, samo kupljeno vreme.
- Prethodnih dana postojao je rizik da američka vlada više neće moći da se zadužuje, što je bilo veoma kritično jer njihova ekonomija funkcioniše isključivo na bazi dužništva. Čitava situacija je dodatno uticala na negativan imidž i kredibilitet njihovih akcija, a pitanje je kako će se odraziti na vrednost dolara. Ta zemlja već duže vreme ima problem i s budžetskim i sa spoljnotrgovinskim deficitom. Recimo, kad je uveden evro, odnos njega i američkog dolara bio je 1:1, a ubrzo posle toga dolar je počeo da slabi. Taj trend će se nastaviti ako se kriza ne reši - kaže Fabris.
Finansijski haos
Dr Boško Živković, profesor Ekonomskog fakulteta, ističe za Kurir da bi se otvorio problem refinansiranja dospelih obveznica javnog duga da Amerikanci nisu pomerili granicu zaduživanja.
- Takva situacija stvara dve vrste posledica. Najpre dolazi do povlačenja investitora, pada potražnje za dolarom, a kurs te valute pada, što bi moglo za posledicu da ima jačanje alternativnih valuta, pre svega evra. Drugi skup posledica jesu gubici koji mogu nastati u bilansima centralnih i poslovnih banaka koje zajme pare Americi, što onda može proizvesti poznati fenomen takozvane finansijske zaraze, kakav je nastao 2008, a usled smanjivanja vrednosti hipoteka SAD.
Sve u svemu, to je prilično neprijatna situacija, čije racionalno ekonomsko objašnjenje nije u skladu s političkom borbom koja se trenutno vodi unutar SAD, jer će najveće posledice njihovih odluka trpeti ostatak sveta, a pre svega najveći vlasnici američkih obveznica, poput Kine - objašnjava Živković.
Živković: U pitanju je obična politička igra
Prof. dr Boško Živković kaže da američka kriza pre svega predstavlja političku igru.
- S jedne strane nalaze se radikalni republikanci iz Čajanke, a s druge su demokrate i Obamin program o zdravstvu. Ali ako to zanemarimo, onda ono što situaciju čini opasnom jeste to što ona može da utiče na ceo svet - istakao je Živković.
Sekretarica pomahnitala na sastanku
Kad je američki Senat izglasao podizanje gornje granice duga, daktilografkinja Moli odlučila je da sa svima podeli svoje stavove o Bogu, Kongresu i masonima i tako izazvala pravi incident u središtu jednog od najvažnijih američkih državnih tela. Ona je samo naglo ustala sa svoje stolice i, na opšte zaprepašćenje svih prisutnih, počela da viče.
- Najveća zabluda ovde je da je ovo Božja nacija! Nikad nije bila i nikad nije ni mogla to da bude! Da jeste, Ustav ne bi napisali masoni. Oni su protiv Boga! - uzvikivala je Moli.
PREDSEDNIK VUČIĆ SA PREDSEDNICOM SAVETA ZA DUALNO OBRAZOVANJA ŠVAJCARSKE: Ključna uloga u smanjenju stope nezaposlenosti