Štab za odbranu hrvatskog Vukovara nije s vladom i njenim predsednikom postigao dogovor da se dvojezične ploče više neće uklanjati. To je izmišljotina, saopštio je Štab za odbranu hrvatskog Vukovara

ZAGREB - Samo dva dana pošto je premijer Zoran Milanović sa protivnicima ćirilice u Vukovaru dogovorio da povuče policiju i čelične barikade, a da dvojezične table na zgradama lokalnih institucija ostanu, u subotu veče oko 21 sat sa zgrade državne uprave ponovo je skinuta ćirilična tabla.

Posle višenedeljnog natezanja, Milanović je u četvrtak uveče boravio u Vukovaru i sa protivnicima ćirilice, okupljenim oko Stožera (štaba) branitelja hrvatskog Vukovara, na sastanku koji je trajao gotovo četiri sata dogovorio da povuče policiju i da ukloni barikade koje su obezbebđivale zgrade na kojima se nalaze dvojezični natpisi.

Naredni sastanak s protivnicima ćirilice u proširenom sastavu bio je dogovoren za 24. oktobar u Zagrebu, a njemu bi trebalo da prisustvuje i predsednik Ivo Josipović koji je, inače, pozdravio povlačenje policije i čeličnih barikada, kao i dogovor premijera s vukovarskim braniteljima. Sastanak premijera s protivnicima ćirilice u Vukovaru i njihov dogovor o povlačenju policije i barikada pozdravili su i predstavnici Srba u Hrvatskoj.

Proitvnici ćirilice koji sebe nazivaju braniteljima hrvatskog Vukovara demantovali su medijske navode da je s premijerom dogovoreno da se dvojezične ploče više ne uklanjaju.

Branitelji poručuju da niti mogu, niti hoće da čuvaju, prema njihovom mišljenju, protivustavno i protivzakonito postavljene predmete.

"Štab za odbranu hrvatskog Vukovara nije s vladom i njenim predsednikom postigao dogovor da se dvojezične ploče više neće uklanjati. To je izmišljotina", saopštio je "Štab za odbranu hrvatskog Vukovara", preneli su hrvatski mediji.

Zagrebački "Večernji list" je na svom portal objavio da počinioci ovog nedela za sada nisu poznati.

Dvojezične ploče na zgradama lokalne samouprave postavljene su u Vukovaoru pre nešto više od mesec dana uz velike incidente i sukobe policije s protivnicima ćiriličnih natpisa.

Od tada do večeras ćirilične ploče su više puta skidane i vraćane, uprkos porukama hrvatskog državnog vrha da se Zakon o pravu manjina mora sprovoditi.

Srbi u Vukovaru stekli su pravo na zvanicnu primenu ćiriličnog pisma nakon popisa 2011. godine koji je pokazao da u tom gradu Srbi čine više od trećine stanovnika.