Nisam u pitanju ja, nego svi građani treba da veruju u tajnost privatnih podataka, rekla je Merkel novinarima ulazeći u zgradu Evropskog saveta uoči početka samita napominjući da se prijatelji ne špijuniraju međusobno

BRISEL - U Briselu danas popodne počeo dvodnevni samit Evropske unije, na kojem bi glavne teme trebalo da budu ekonomski oporavak Evrope i problem imigracije, ali novi navodi o američkom špijuniranju ozbiljno prete da zasene te teme.

Samit počinje dan nakon što je, prema navodima više američkih i nemačkih medija, nemačka kancelarka Angela Merkel pozvala predsednika SAD Baraka Obamu kako bi razgovarala o otkriću da je američke obaveštajna služba NSA prisluškivala njen mobilni telefon,

“Nisam u pitanju ja, nego svi građani treba da veruju u tajnost privatnih podataka,” rekla je Merkel novinarima ulazeći u zgradu Evropskog saveta uoči početka samita napominjući da se "prijatelji ne špijuniraju međusobno" i da odnosi sa SAD treba da se zasnivaju na uzajamnom poverenju.

I Francuski predsednik Fransoa Oland radi na tome da tema američkog prisluškivanja bude stavljena na dnevni red samita, nakon što je pre tri dana francuski list "Mond" objavio da je NSA tajno prisluškivala i snimila više od 70 miliona telefonskih poziva francuskih građana.

Urednik Bi-Bi-Si-ja za Evropu Gevin Hjuit smatra da bi još neki lideri članica Unije na samitu mogli da zatraže od zvaničnog Vašingtona dodatna obaveštenja o aktivnosti NSA u Evropi.

Na samitu EU će velika pažnja takođe biti posvećena podsticaju razvoja digitalne ekonomije, za koju se smatra da je od ključne važnosti za privredni rast, pri čemu će britanski premijer Dejvid Kameron zatražiti uvođenje mera za smanjenje obima birokratskih procedura za poslovanje kompanija.

Šefovi država i vlada Unije će takođe razgovarati o odnosima sa centralnoevropskim zemljama, uoči samita u novembru na kome bi trebalo da budu potpisani novi sporazumi o pridruživanju i slobodnoj trgovini sa tim državama.

Sporazum sa Ukrajinom je, međutim, i dalje neizvestan, budući da EU zahteva od vlade te zemlje da odobri pomilovanje bivše premijerke Julije Timošenko, osuđene na zatvorsku kaznu od sedam godina.

Svetske agencije navode da je Janukovič zbog sporazuma spreman da Timošenkovu pusti na lečenje u Nemačku, ali ne i da joj oprosti zatvorsku kaznu. Ukoliko bi joj kazna bila oproštena, Timošenkova bi mogla da se vrati u politiku i bude glavni rival Janukoviču na predsedničkim izborima februara 2015. godine.

I konačno, očekuje se da lideri EU u svetlu nedavne tragične pogibije više stotina izbeglica iz Severne Afrike u Sredozemnom moru danas i sutra razgovaraju o problemu ilegalnih migracija,