AFERA VEKA: Amerikanci špijunirali 35 svetskih državnika
VAŠINGTON - Stvarno preterali.
Najnoviji podaci koje je obelodanio britanski list Gardijan, a na osnovu dokumenata odbeglog američkog agenta i bivšeg saradnika obaveštajne agencije NSA Edvarda Snoudena, pokazali su da je vlada SAD špijunirala čak 35 visokih svetskih zvaničnika, a nakon što su Bela kuća, Pentagon i Stejt department nabavili njihove brojeve mobilnih telefona. Taj podatak pojavio se odmah nakon što je otkriveno da je Amerika, pored Francuske, Brazila i Meksika, prisluškivala i nemačku kancelarku Angelu Merkel, što bi - prema navodima nemačkih medija - moglo značajno da ugrozi poziciju SAD i njenog lidera Baraka Obame u svetu.
Nove informacije izazvale su opštu zabrinutost širom sveta, a posebno u okvirima zemalja Evropske unije, koje su prvi put razočarano istakle da je špijuniranje prijateljskih zemalja nedopustivo i zapretile obustavom trgovinskih sporazuma sa SAD, kao i drugim restriktivnim merama.
Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc odmah je predložio da se najavljivani ugovor o slobodnoj trgovini sa Amerikom suspenduje dok druga strana ne pokaže da joj se može verovati.
- Hajde da budemo iskreni. Ako krećemo u pregovore i imamo osećaj da ljudi s kojima pregovaramo unapred znaju sve ono što bismo mi želeli u tim pregovorima, kako možemo verovati jedni drugima - istakao je Šulc.
Najviše pogođeni su Nemci, koji ne mogu da veruju im je prijateljska Amerika to priredila. Zato su pored niza kritika izneli i predloge za bezbednije odnose, među kojima je ideja dugogodišnjeg političara opozicione partije Zeleni Kristijana Štrebelea da se odbeglom američkom obaveštajcu Snoudenu ponudi azil u Nemačkoj.
Isto tako, Merkelovu nisu umirili ni telefonski razgovori s Obamom, ni njegova lična uveravanja da se njen telefon sada ne prisluškuje. Ona je istakla da je narušeno poverenje u američku administraciju i podriven ključni transatlantski odnos.
- Potrebno nam je poverenje među saveznicima i partnerima, koje sada ponovo mora da se izgradi - istakla je ona.
Inače, evropski lideri usvojili su zajedničku deklaraciju u kojoj pozivaju na uzajamno poštovanje i podržavaju francusko-nemačku inicijativu za razgovore o tome sa SAD te traže celovito objašnjenje od te zemlje za takve poteze.
Indijski premijer nema ni telefon
Indijski premijer Manmohan Sing (81) ne poseduje mobilni telefon ni lični imejl nalog, tako da vlada u Nju Delhiju nema razloga da strahuje od mogućeg prisluškivanja, saopštila je juče njegova kancelarija. Na pitanje novinara da li je Sing zabrinut zbog mogućnosti da bi i on mogao da bude meta prisluškivanja, njegov portparol je izjavio: „Premijer ne koristi mobilni telefon i nema imejl nalog. Nemamo informacija o prisluškivanju, ni razloga za brigu.“
Mediji u SAD ne govore o špijunaži
Glavne televizije s vestima, CNN i Foks njuz, nisu imale emisije o špijuniranju. Zvanični Vašington se oglasio, ali je pres sekretar Bele kuće Džej Karni rekao samo da se telefon nemačke državne sekretarke ne prisluškuje sada, niti će biti prisluškivan. Njujork tajms, jedan od retkih koji prati krizu, naveo je da će predsednik Obama morati da se suoči s dilemom - da li da nastavi staru igru špijuniranja prijatelja, prekidajući tako saradnju s njima po pitanju otkrivanja terorista, ekonomske saradnje i iranskog pitanja ili da se izvrši ozbiljna revizija programa nadgledanja.
U TRENUCIMA KADA SE SUOČAVAMO SA NAJVEĆIM IZAZOVIMA, NAŠ ZADATAK JESTE DA NE DOZVOLIMO DA SRBIJA STANE Vučić: Daćemo sve od sebe da Srbija nastavi da ide napred