Džon Keri: Malo smo preterali sa špijuniranjem
VAŠINGTON - Američki državni sekretar Džon Keri izjavio je da je u nekim slučajevima američka špijunaža preterala, što je priznanje Vašingtona bez presedana.
Vodeći američki diplomata u uzdrmanim odnosima sa Evropom zbog masovnog prisluškivanja lidera EU i građana, želi sada da ubedi da takve mere, koje su zategle odnose sa saveznicima kao što je na primer Nemačka, neće biti ponovno preduzimane.
"Uveram vas da nedužni ljudi nisu snosili nikakve posledice u tome, ali je bilo pokušaja da se prikupe informacije", rekao je Keri uključivsi se preko video u jednu konferenciju u Londonu.
"Da, u nekim slučajevima, otišlo se predaleko. Naš predsednik je odlučan da se to razjasni tako da niko neće imati osećaj da je zloupotrebljen", kazao je Keri i dodao da je Vašington nastojao da nasumično pronađe načine da ustanovi da li je bilo nekih pretnji na koje je trebalo da se reaguje.
"U nekim slučajevima, što sam rekao i ja i predsednik, otišlo se predaleko i mi ćemo obezbediti da se to ne ponovi ubuduće", kazao je Keri.
U poslednjih nedelju dana, otkako su obelodanjeni podaci o špijunskim aktivnostima SAD u Evropi, u Vašingtonu su boravili brojni visoki zvaničnici Nemačke i Evropske unije. Kasnije ove nedelje u Vašington će otputovati i šefovi nemačkih domaćih i stranih obaveštajnih agencija.
Merkelova je ranije zatražila da se do kraja godine uspostavi dogovor SAD i Berlina i Pariza o nešpijuniranju i obustavi ilegalno prisluškivanje američkih saveznika u Evropi.
Kerijeve ocene, koje je kao transkript objavio Stejt department, došle su kao odgovor na pitanja postavljena i njemu i britanskom državnom sekretaru Vilijemu Hejgu povodom programa nadgledanja koji sprovodi američka vlada.
Keri je veći deo odgovora dao pravdajući potrebu prikupljanja podataka zbog terorističkih pretnji i istakao da Vašington nije jedini koji to radi. "Mnogi, mnogi delovi sveta bili su predmet tih terorističkiih napada. Kao odgovor na njih, SAD i druge zemlje rade zajedno", kazao je Keri.
"Mi smo sprečili rušenje aviona, dizanje zgrada u vazduh i ubijanja ljudi, jer smo na vreme došli do tih planova", istakao je Keri i kritikovao neke izveštaje o navodnom špijuniranju koje je obelodanio odbegli američki obaveštajac Edvard Snouden.
"Tako je jednog dana obelodanjeno da se prisluškivano 70 miliona ljudi. Ne, to se nije dogodilo. Postoji mnogo preterivanja u nekim izveštajima", kazao je američki državni sekretar.
Snouden odgovara na pitanja samo u Rusiji
Inače, Edvard Snouden neće moći da otputuje u Nemačku da bi dao iskaz predstavnicima tužilaštva o američkom špijuniranju, ali bi sa njima mogao da razgovara u Rusiji.
Pozivajući se na neimenovane izvore, agencija Interfaks je javila da je putovanje u Nemačku nemoguće za Snoudena, koji je u avgustu dobio azil u Rusiji.
"Praktično je isključeno da Snouden putuje van Rusije. U tom slučaju, izgubio bi izbeglički status i američki saveznici bi mogli da ga isporuče SAD", naveo je taj izvor.
Prema rečima izvora, kancelarija državnog tužilaštva Nemačke bi, u principu, mogla da u Rusiju pošalje predstavnike ili da u pismenoj formi dostavi pitanja Snoudenu, prenela je agencija AFP.
Ranije je objavljeno da je Snouden spreman da svedoči o tome kako su SAD špijunirale nemačku kancelarku Angelu Merkel. To je izjavio poslanik nemačkog parlamenta iz opozicione stranke Zelenih Hans Kristijan Štrebele posle jučerašnjeg sastanka sa Snoudenom u Moskvi, prenela je agencija RIA Novosti.
U izjavi za ARD, Štrebele je rekao da je Snouden izrazio spremnost da pomogne u istrazi o špijuniranju i jasno mu preneo da "mnogo zna", ali da bi "okolnosti trebalo da se raščiste".
U saopštenju iz Kabineta poslanika iz partije Zelenih se navodi da je Snouden, koji je obelodanio poverljive podatke o programu američke agencije za nadgledanje telefonske komunikacije i internet prepiske, uručio pismo Štrebeleu "za Nemačku vladu i nemačkog saveznog javnog tužioca", prenela je agencija Rojters.
Štrebele je, posle susreta sa Snoudenom, postavio na tviter nalogu fotografiju njih dvojice u Moskvi. Agencija AP je podsetila da su opozicioni Zeleni bili najveći kritičari postupaka američke NSA.
Nemačka kancelarka Angela Merkel je ranije ove nedelje poslala svoje vrhunske službenike ministarstva inostranih poslova i savetnike obaveštajne službe na razgovore u Vašington o navodima da je NSA prisluškivala njen mobilni telefon, što je izazvalo ogorčenje u Nemačkoj.
"S PREDSTAVNICIMA KOMPANIJE ZIĐIN O DALJOJ SARADNJI" Vučić posle sastanka: Posebno smo se osvrnuli na ekonomski značaj projekata i otvaranje novih radnih mesta