Šestorici demonstranata stavljaju se na teret čak tri krivična dela, pri čemu je za najteže, nanošenje telesnih povreda službenoj osobi, zaprećena kazna od jedne do osam godina zatvora

VUKOVAR - Učesnicima vukovarskih protesta protiv dvojezičnih tabli, za koje je utvrđeno da su razbijali table, počeli su da stižu optužni predlozi za krivično gonjenje.

Prema informaciji vukovarskog Tužilaštva, šestorici demonstranata stavljaju se na teret čak tri krivična dela, pri čemu je za najteže, nanošenje telesnih povreda službenoj osobi, zaprećena kazna od jedne do osam godina zatvora.

Njih šestorica privedeni su 3. septembra, posle jednog od najtežih incidenata otkako traju akcije "štaba za odbranu hrvatskog Vukovara" protiv ćirilice, odnosno postavljanja dvojezičnih tabli u Vukovaru.

Tada su demonstranti porazbijali table sa službenim natpisima na zgradama državnih institucija, koje je čuvala policija, pa su u gužvi koja je nastala četvorica policajaca, po službenim izveštajima, lakše povređena.

Jedan od optuženih, Enver Arnautović, koji se takođe tereti zbog izazivanje nereda, primenu sile prema službenoj osobi i oštećenje tuđe stvari, kaže da mu je optužnim predlogom Tužilaštva zaprećena kazna dvogodišnjeg zatvora.

Advokat Zvonimir Hodak kaže za Slobodnu Dalmaciju da se radi "o apsolutno rigidnim kvalifikacijama koje se stavljaju na teret učesnicima protesta radi njihovog zastrašivanja i davanja primera drugima koji bi se odvažili na proteste".

Njemu smeta, na primer, kvalifikacija - dovođenje u opasnost službene osobe i nanošenja telesne povrede. Hodak, inače pravni savetnik štaba i njegovog predsednika Tomislava Josića, kaže da "nigde nije pročitao ni čuo da je bilo ko od službenih osoba povređen u tim gužvama i naguravanjima, a da niko od učesnika protesta nije imao direktnu nameru da našteti službenim licima".

Hodak kaže i da je za učesnike protesta koji su lomili dvojezične table "puno realnije uslovne kazne".

Vukovarski štab koji okuplja protivnike ćirilice i dalje je aktivan, dvojezične table se već dva meseca nasilno skidaju, a potom ih vlast vraća u tom ali i u drugim gradovima gde trećinu stanovnika čine Srbi i imaju zakonsko pravo na upotrebu svog pisma i jezika.