SLUČAJ LJUBLJANSKA BANKA: Sad je problem i prevod engleske reči stay
LJUBLJANA - Slovenija i Hvatska su ponovo u problemu zbog slučaja Ljubljanske banke, jer stručnjaci ne mogu da se dogovore o tumačenju reči "stay" u memorandumu o razumevanju koji su marta ove godine potpisali premijeri dveju država.
Hrvatska, naime, insistira na tome da se procesi stave u mirovanje, a Slovenija da u slovenskom pravu nema instituta privremenog zastoja, nego se postupak mora prekinuti.
Slovenački ministar spoljnih poslova Karl Erjavec smatra da bi postupci protiv Ljubljanske banke pred hrvatskim sudovima morali biti obustavljeni sve dok se konačno rešenje za stare devizne štediše te banke u Hrvatskoj ne nađe u okviru sukcesije bivše Jugoslavije.
Erjavec je za Slovenačku televiziju komentarisao medijske izveštaje da je sudija opštinskog suda u Zagrebu Nikola Raguž doneo odluku da će se postupci u jednoj od tužbi Privredne banke Zagreb protiv Ljubljanske banke i Nove Ljubljanske banke na tom sudu nastaviti, pri čemu nije prihvaćen ni hrvatski zahtev za zastoj u postupku ni slovenački zahtev za obustavu postupka.
Izjavio je da ga čudi tumačenje hrvatske strane da je ispunila svoje obveze iz memoranduma o Ljubljanskoj banci koji su 11. marta ove godine u Mokricama potpisali premijer Zoran Milanović i tadašnji slovenski premijer Janez Janša.
"Ne razumem zašto se Hrvatska služi takvim tumačenjem memoranduma", rekao je Erjavec.
On je dodao da je poznato tumačenje slovenačke strane da je pitanje stare devizne štednje sukcesijsko pitanje i da se Hrvatska memorandumom obvezala da će postupci protiv Ljubljanske banke koji se vode pred hrvatskim sudovima, a vezani su na tzv. prenesenu štednju, biti prekinuti, sve dok se celovito rešenje tog pitanja ne nađe u okviru sukcesije.
Hrvatska vlada ustvrdila je nekoliko puta da je svoj deo posla u vezi s memorandumom iz Mokrica obavila jer je Privrednoj banci Zagreb i Zagrebačkoj banci, kojima je prethodno dala punomoć za te tužbe, izdala nalog o mirovanju postupaka, a o tome je, kako se navodi, obavešten i sud.
Inače, rešenje pitanja štediša Ljubljanske banke bilo je ključno za priključenje Hrvatske Evropskoj uniji.
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana