Analize pokazuju i da postojeći kompjuterski modeli potcenjuju količinu energije koju asteroidi poput Čeljabinskog oslobađaju u trenutku eksplozije u vazduhu

KEJP KANAVERAL - Asteroid koji je zaparao nebo nad centralnom Rusijom prošlog februara, povredivši više od 1.200 ljudi, imao je daleko veće posledice nego što su naučnici prvobitno zaključili, ističu istraživači u tri studije koje su juče objavljene u časopisima Nature i Science.

Oni, takođe, navode da u orbiti u blizini Zemlje ima daleko više objekata veličine Čeljabinskog asteroida (oko 19 metara) nego što se dosad mislilo i da bi njihov broj mogao da bude 20 miliona.

"Slučaj Čeljabinsk nam je otvorio oči, mada mu ne bi trebalo pridavati preterano veliki značaj, kao nešto što nas očekuje u budućnosti", kazao je Bil Kuk, šef NASA biroa za meteorite pri Maršalovom centru za svemirske letove u Hantsvilu, u Alabami. On je objasnio da su veće šanse da asteroid padne u okean nego u naseljenu oblast.

celjabinsk.jpg
Foto: Beta

Udarni talasi od eksplozije meteora, koja se dogodila 15. februara, 30 kilometara iznad gusto naseljenog ruskog grada Čeljabinsk, bili su dovoljno jaki da obore ljude na pod, objašnjavaju stručnjaci, dodajući da je užarena lopta bila je 30 puta svetlija od Sunca i ispuštala dovoljno ultraljubičaste radijacije da izazove instant opekotine. Eksplozija iznad Čeljabinska bila je ravna eksploziji oko 500 kilotona TNT, što je 30 puta jače od nuklearne bombe koja je bačena na Hirošimu.

Od srče polupanih prozora i otpalih delova zgrada povređeno je više od 1.200 ljudi. Istraživači su prikupili snimke tog događaja sa stotine mobilnih telefona i bezbednosnih kamera kako bi rekonstruisali putanju pada, brzinu i eksploziju asteroida. Timovi stručnjaka analizirali su fragmente prikupljene sa zemlje i ustanovili da je pre nego što se obrušio na zemlju asteroid leteo relativno kratko, oko 1,2 miliona godina.

Naučnici veruju da je meteorit nekada bio deo većeg objekta s kog je otkinut usled dejstva zemljine gravitacije tokom nekog od prethodnih preleta.
"Možda smo već pre 1,2 miliona godina imali bliski susret sa Čeljabinskim meteorom, u vreme kada se raspao na dva dela. On je nastavio svoj let, da bi nedavno udario u nas", kazao je Piter Dženkins, naučnik u NASA istraživačkom centru Ejms, u Kaliforniji.

celjabinsk.jpg
Foto: Beta

Prema novim analizama, obavljenim na osnovu stotine video snimaka, asteroid je ušao u Zemljinu atmosferu brzinom od 19 kilometara u sekundi, tj. nešto brže nego što su pokazivala ranija merenja. Analize pokazuju i da postojeći kompjuterski modeli potcenjuju količinu energije koju asteroidi poput Čeljabinskog oslobađaju u trenutku eksplozije u vazduhu.
Dosad je teleskopskim posmatranjem otkriveno 500 objekata slične veličine u orbiti u blizini Zemlje, ali naučnici veruju da bi njihov broj mogao da bude čak 20 miliona.

celjabinsk.jpg
Foto: Beta