NAPETOST: Kriza u odnosima SAD i Izraela
TEL AVIV - Nova napetost u odnosima Izraela i SAD izbila je na videlo tokom nedavno završene posete američkog državnog sekretara Džona Kerija Bliskom istoku.
Keri je bio u Jerusalimu i u Vitlejemu na Zapadnoj obali u pokušaju da spasi mirovne pregovore. U intervjuu za izraelsku i palestinsku televiziju on je doveo u pitanje ozbiljnost Izraela prema mirovnom procesu.
Samo nekoliko sati kasnije izraelski premijer Benjamin Netanijahu je uzvratio da neće popustiti pred zahtevima Palestinca i da u potpunosti odbacuje mogući nuklearni dogovor između svetskih sila i Irana.
Takve izjave nagoveštavaju moguć povratak na zategnute odnose između američkog predsednika Baraka Obame i Netanijahua, karakteristične za Obamin prvi mandat. Ti odnosi su delimično popravljeni tokom Obamine posete Izraelu u martu, ali sada se čini da se ponovo kvare.
U novinskim izvestajima u Izraelu isticalo se da je Netanijahu u šoku" zbog mogućeg kompromisa s Iranom, imajući u vidu da on tu zemlju smatra glavnim neprijateljem i preti da će učiniti sve, pa čak izvesti i vojni udar kako bi sprečio da se naoruža atomskom bombom.
"Da postoi sinoptička mapa za diplomatske oluje, Nacionalna vremenska služba bi odmah izdala upozorenje na uragan," napisao je diplomatski komentator Hemi Šalev u listu "Haarec", dodavši da se radi o super oluji u odnosima dve zemlje saveznice jer turbulenciju izaziva pitanje koje je već dugo kritično za samo egzistenciju Izraela.
Asošiejted pres navodi da se čini kako Obama i Netanijahu imaju malo toga zajedničkog. Kada se zajedno pojavaljuju vidi se kako im nije prijatno i da se čak i prepiru.
Veruje se da su uzrok tome poptuno različiti pogledi na svet, Obama je zagovornik diplomatije i konsenzusa, dok Netanijahu veruje da Izrael ne može nikome verovati i mora da se brani.
Netanijahu uz to ima jake veze sa američkim republikancima i 2012. je odavao je utisak da podržava Obaminog protivnika Mita Romnija. Osim toga postoji stalno neslaganje zbog Netanijahuovog insistiranja na nastavku širenja jevrejskih naselja, čak i dok traju pregovori sa Palestincima.
U martu je Obama došao u posetu Izraelu koja je uveliko smatrana pokušajem da se poprave odnosi i činilo se da je to uspelo jer su se dvojica lidera pojavila zajedno više puta, smejući se i šaleći.
Međutim i onda je bilo naznaka teškoća,pogotovo kada je Obama apelovao na studente da izvrše pritisak na izraelske lidere da preduzmu hrabre nove korake kako bi postigli mir sa Palestincima.
Od tada su zvaničnici na obe strane naglašavali da su zemlje bliske saveznice bez obzira na politiku, ali atmosfera se pogoršavala ponovo dok je Obama insistirao na svojim dvema glavnim diplomatskim inicijativama.
Keriju je pošlo za rukom da ubedi Izrael i Palestince da se krajem jula vrate pregovaračkom stolu posle praktično pet godina zastoja. Dogovoreno je da se pregovara devet meseci. Palestinska strana je odustala od svog ranijeg zahteva da Izrael zamrzne širenje jevrejskih naselja na okupiranoj Zapadnoj obali i u anektiranom istočnom Jerusalimu, gde Palestinci nameravaju da osnuju buduću državu, koja će obuhvatiti i pojas Gaze.
Da bi ponovo pregovorali oni su zatražili da Izrael pusti na slobodu 104 palestinska zatvorenika, koji već dugo služe kaznu. SAD su pritom pružile neka neodređena uveravanja da će širenje jevrejskih naselja biti ograničeno.
Dosadašnji pregovori nisu urodili opipljivim napretkom, a oslobađanje druge grupe od 26 palestinskih zatvorenika, od kojih su svi bili osuđeni za ubistvo Izraelaca, izazvalo je oštro protivljenje u Izraelu. Nakon toga je Netanijahu najavio planove o izgradnji hiljada domova za jevrejske naseljnike, čime je razljutio Palestince, Amerikance i umerenjake u samom Izraelu.
U iznenađujuće otvorenoj izjavi za izraelski TV Kanal dva Keri je rekao da se Izrael suočava sa mogućnošhu međunarodne izolacije i obnovljenog nasilja sa Palestincima ako mirovni nappri propadnu.
On je takođe rekao da nastavak širenja naselja navodi na pitanja o izraelskoj posvećenosti miru.
"Kako možete reći : Mi planiramo da gradimo na mestu gde će na kraju biti Palestina? "upitao je Keri, ocenivši da je to " poruka da nekako, možda niste stvarno ozbiljni."
Neatnijahu je sledećeg jutra pred sastanak s Kerijem rekao:"Nema tog pritiska koji će mene ili vladu Izraela navesti da kompromitujem fundamentalnu bezbednost i nacionalne interese države Izrael".
On je takođe, osvrćući se na mogući dogvoor s Iranom rekao da bi ta zemlja "dobila dogovor veka, a međunarodna zajednica loš dogovor."
" To je vrlo loš dogovor i Izrael ga potpuno odbacuje," istakao je izraelski premijer, upozorivši da Izrael neće biti dužan da ga poštuje.
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod