Vukovaru ukinut pijetet
VUKOVAR - Hrvatsko Ministarstvo pravde obustavilo primenu nedavno izmenjenog statuta Vukovara, po kome je taj grad, zbog ćirilice, proglašen mestom od posebnog pijeteta.
Proglašenjem za grad od posebnog pijeteta Vukovar je praktično bio izuzet od primene dvojezičnosti.
Takvu odluku Ministarstvo pravde je donelo na predlog Veća srpske nacionalne manjine u Vukovaru, čiji predsednik Đorđe Macut kaže da je zadovoljan odlukom resornog ministarstva.
Za gradonačelnika Vukovara Željka Sabu takva odluka resornog ministarstva je bila očekivana, dok zamenik predsednika vukovarskog ogranka Hrvatske demokratske zajenice Ivan Penava veruje da će odluka Ustavnog suda, koji je, kako kaže, merodavniji, ipak doneti drugačiju odluku.
Ministarstvo uprave, naime, izmenilo je članove Statuta grada Vukovara kojim je to područje bilo izuzeto od primene Zakona o upotrebi jezika i pisma nacionalnih manjina i člana 12. Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina. Odluka je prosleđena Vladi Hrvatske, koja ima rok od 30 dana da Ustavnom sudu pošalje zahtev za ocenu ustavnosti i zakonitosti takve odluke.
Ministar uprave Arsen Bauk izjavio je u Splitu da je odluka njegovog ministarstva, o obustavljanju primene izmenjene statutarne odluke kojom se područje grada Vukovara izuzima od zakonskih odredaba o upotrebi manjinskog jezika i pisma, pravna a ne politička.
"Ovo je pravno a ne političko pitanje, prema tome mi smo postupili u skladu sa našim zakonskim obvezama", rekao je Bauk, javila je agencija Hina.
Uveren je da bi, kako je rekao, ministar iz bilo koje stranke, doneo istu odluku.
"Vlada sada ima 30 dana vremena da odluči hoće li Ustavnom sudu da uputi zahtev za ocenu ustavnosti i zakonitosti odluke o izmenama Statuta grada Vukovara”, rekao je Bauk.
Na pitanje da li će u Vukovaru i dalje biti postavljane dvojeziče ploče i hoće li se stanje u tom gradu smirivati, Bauk je odgovorio:
"Ponoviću. Radi se o pravnom, a ne političkom pitanju i pozivam učesnike da se na taj način o ovoj odluci izjašnjavaju, dakle, da li je ona u skladu sa zakonom ili nije", rekao je.
Predsednik vukovarskog SDSS-a i kluba većnika u Gradskom veću Srđan Milaković rekao je da su očekivali takvu odluku Ministarstva uprave jer je ona znak da pravna država funkcioniše.
Prema njegovim rečima, takvom odlukom Ministarstva pravde na pravnom nivou razbijen je pokušaj političke manipulacije pravima koja pripadaju srpskoj zajednici u Vukovaru. "Ministarstvo uprave učinilo je ono što je moralo ne svrstavajući se ni na čiju stranu. Ono jednostavno nije imalo autonomiju volje, nego se moralo pridržavati zakona", istakao je Milaković.
Hrvatsko ministarstvo uprave saopštilo je da je odluku o obustavljanju primene spornog člana Statuta grada Vukovara donelo u postupku nadzora zakonitosti opšteg akta, a pokrenutog na zahtev Veća srpske nacionalne manjine grada Vukovara o uskladjenosti s Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina.
Podsetimo, Statut Vukovara izmenjen je početkom novembra glasovima odbornika Hrvatske demokratske zajednice i Hrvatske stranke prava "Ante Starčević" (HSP AS), koji su izmene i predložili pod pritiskom vukovarskih veterana okupljenih oko samozvanog “stožera (štaba) za odbranu hrvatskog Vukovara”, a nakon višenedeljnog uništavanja i skidanja postavljenih dvojezičnih natpisa na zgradama državnih ustanova i institucija lokalne samouprave u tom gradu.
Ministarstvo uprave obustavilo je primenu izmenjenog Statuta kojim je bilo predvidjeno da se područje Vukovara izuzme od primene Zakona o upotrebi jezika i pisma nacionalnih manjina.
SANJAJTE VELIKE SNOVE, ČESTITAM VAM NA IZVRSNOSTI: Predsednik Vučić uručio ugovore mladim lekarima i tehničarima - Još osam doktora se vraća iz inostranstva