Američko Ministarstvo pravde zaključilo je da treba odustati od krivičnog gonjenja osnivača Vikiliksa jer bi u suprotnom moralo da tuži i američke medije i novinare

VAŠINGTON - Američko Ministarstvo pravde zaključilo je da treba odustati od krivičnog gonjenja osnivača Vikiliksa Džulijana Asanža, jer bi u suprotnom moralo da tuži i američke medije i novinare.

Kako prenose pojedini američki mediji neimenovani zvaničnici ovog ministarstva su potvrdili da formalna odluka još nije doneta, ali su minimalne šanse da Asanž bude optužen da je na Internetu objavio vojna i diplomatska dokumenta koja su imala oznaku tajnosti.

Iako su slične optužnice podignute protiv Edvarda Snoudena i bivšeg američkog vojnika Bredlija Meninga, pravni savetnici ministarstva navode da je ovde u pitanju drugačiji slučaj, pošto Asanž nije bio zaposlen u nekoj američkoj državnoj instituciji, pa zbog toga i ne može da bude optužen za odavanje podataka.

"Kada bi Asanž bio optužen, morali bi da budu optuženi i novinari", objasnio je bivši portparol ministarstva pravde Metju Miler.

U tom slučaju bi se na meti tužilaštva našli i Njujork Tajms, britanski Gardijan i Vašington Post, pošto su ti listovi objavljivali Asanžove Vikiliks podatke. Portparolka Vikiliiksa Kristin Hrafnson rekla je ranije ove nedelje da ta organizacija očekuje zvaničnu i formalnu potvrdu da je američke vlada odustala od gonjenja Asanža.
Međutim, prema pisanju vašingtonskog dnevnika, za sada nije jasno da li će Ministarstvo pravde SAD i formalno saopštiti da zatvara dalju istragu.

Asanž se od juna prošle godine nalazi u ambasadi Ekvadora u Londonu, gde je dobio politički azil. Njega Švedska optužuje za navodni pokušaj silovanja u toj zemlji, ali se njegove pristalice plaše, da bi on, ako bi prihvatio da u Švedskoj odgovara za te optužbe, kasnije mogao da bude izručen SAD.