VELIKI BRAT GLEDA: Snima se i čuva svaki razgovor
Pedro Kruz Viljalon (Pedro Cruz Villalon), jedan od devet najviših pravnih savetnika - veštaka Evropskog suda pravde, u najnovijem izveštaju kritikovao je legalno praćenje mobilnih telefona stanovništva i skladištenje snimljenih razgovora. Ova kontroverzna policijska mera uvedena je u celoj EU, a u Austriji je na snazi od 1. aprila 2012. godine, kad je izazvala burne proteste boraca za ljudska prava. Evropskom sudu pravde su u međuvremenu iz Austrije i Irske stigle tužbe protiv skladištenja podataka, a odluka suda očekuje se početkom 2014. godine.
Prate i internet
Viljalon u svojoj ekspertizi ne traži da se skladištenje podataka neizostavno ukine, ali tvrdi da se ono mora prilagoditi standardima za ljudska prava EU. Skladištenje podataka uvedeno je po jednoj smernici EU, koja državama nalaže da telekomunikacione kompanije nateraju da čuvaju podatke o telefonskim razgovorima i korišćenju interneta između šest meseci i dve godine. Austrija se odlučila za najkraći rok, pola godine čuvanja podataka - sa kog telefona je i u kada nazvan koji broj i gde su vlasnici telefona bili u tom trenutku. Slično se registruju i internet navike onoga ko koristi računar povezan sa svetskom mrežom.
Viljalon kaže da je skladištenje podataka nespojivo s Poveljom o ljudskim pravima EU. Povelja kaže da se svako ograničenje prava mora bazirati na zakonu.
- Skladištenje podataka predstavlja kvalifikovano zadiranje u privatni život stanovnika EU. Analizom podataka može se napraviti i pouzdana i detaljna kartografija značajnog dela ponašanja jednog lica, njegovog privatnog života ili čak kompletna i precizna slika privatnog identiteta. Postoji opasnost da se podaci zloupotrebe jer ih ne čuva policija, nego provajderi. Smernica EU ne nalaže da se oni čuvaju u određenoj zemlji, dakle, mogu da budu u nedefinisanom virtuelnom prostoru. Konačno, nema razloga za čuvanje podataka duže od jedne godine - smatra Viljalon.
Policija samo radi svoj posao
Od državnih organa, pogotovo od policije, traži se danas da bude visokoefikasna, rekao nam je nedavno na ovu temu portparol austrijskog saveznog ministarstva unutrašnjih poslova. Policija mora da koristi savremena sredstva, jer ih koriste i kriminalci. Na primer, lopovi sada mogu „u direktnom prenosu“ da provale i šalju snimke šefovima, koji im na bazi viđenog naređuju šta da ukradu.
Policajci podsećaju i da skladištenje podataka zapravo nije ništa novo. Neophodno je čak, jer se na bazi tih podataka izdaju računi telekomunikacionim klijentima. To potpisujete kada uzimate pretplatu za mobilni telefon. Jedina novost je definisan rok čuvanja i preciziran postupak s tim podacima.
Policija tvrdi da sada do njih može da se dođe samo na zahtev državnog tužioca, što mora da odobri nadležni sudija, uz kontrolu pravobranioca. Svako kome su podaci kontrolisani mora biti informisan o tome da su mu podaci provereni. Konačno, svako ima pravo da se žali na neopravdan pristup njegovim podacima.
Činjenice
ŠTA SVE PRATE I SNIMAJU
- Sa kog telefona se zove
- U kom trenutku je poziv upućen
- Koji broj je pozvan
- Koliko je trajao razgovor
- Gde su sagovornici bili u tom trenutku
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana