Zabranjeno je i partijskim članovima da tokom sahrana prikupljaju novac na ime saučešća

PEKING - Kineska Komunistička partija saopštila je danas da zabranjuje svojim članovima da se rasipnički ponašaju tokom organizovanja sahrana za svoje bližnje.

Oni zabranjuju još jednu meru u borbi protiv korupcije i prekomernog trošenja novca kineske elite. U pismu, koje su objavili državni mediji, navodi se i zabrana partijskim članovima da tokom sahrana prikupljaju novac na ime saučešća.

Takvi novčani pokloni bi trebalo da pomognu ožalošćenima da smanje izdatke za sahranu, ali se često, umesto toga, kasnije koriste za podmićivanje, navodi AP. "Članovi partije i njeni zvaničnici treba da budu primer za to kako da se organizuju jednostavne i civilizovane sahrane", piše u dokumentu kineske KP.

Partija je preporučila svojim funkcionerima da treba da kremiraju tela svojih bližnjih umesto što troše novac za monumentalne spomenike. U pojedinim delovima Kine sahrane se pripremaju sa velikom pompom, a to uključujue i angažovanje profesionalaca da oplakuju pokojnika, uniformisane orkestre za sahrane i po nekoliko limuzina.

Sahrane tako mogu da posluže i za pokazivanje visokog položaja u društvu, bogatstva i uticaja onih koji organizuju ukop. Zbog rastućih socijalnih razlika u kineskom društvu i ekstravagantne sahrane "bodu oči" velikom delu javnosti, navodi ekonomski analitičar Hu Singdou sa pekinškog Instituta za tehnologiju.

"Javnost je sigurno besna zbog 'luksuznih' sahrana zvaničnika. Oni su možda zavidni, ali to takođe govori o razdoru među bogatima i siromašnima", kaže Hu.

Javnost je bila šokirana pre tri meseca kad je kineska državna televizija izvestila o sahrani supruge jednog seoskog zvaničnika na kojoj je procesija bila duga tri kilometra, a uključivala je orkestar i konvoj limuzina zbog koga je satima bio obustavljen saobraćaj.

Sahrana je pokrenula i pitanje kako je jedan seoski zvaničnik, sa skromnim primanjima, mogao sebi da priušti ovako nešto. Najnovija naredba KP je poslednja u nizu mera štednje koje preduzeo novi kineski lider Sji Đinping, a koje uključuju i petogodišnji moratorijum za izgradnju novih vladinih zgrada i zabranu korišćenja javnog novca za rasipničke bankete i skupe poklone, poput tradicionalnog kineskog kolača u obliku meseca (moon cake).