NEREDI: Erdoganu svi okreću leđa
Vladajuća stranka u Turskoj, pokret Pravde i razvoja (AKP), okrenula je leđa svom lideru i premijeru zemlje Redžepu Tajipu Erdoganu (52), koji je u prethodnih nekoliko dana smenio 10 ministara, a nakon velikog korupcijskog skandala koji je potresao tu zemlju.
Podneli ostavke
Naime, tri Erdoganova čoveka napustila su svoje položaje u vladi, a jedan od njih Ertugrul Ginaj, optužio je premijera zbog načina rešavanja krize. U isto vreme, u petak, hiljade besnih Turaka okupilo se na ulicama Istanbula i prestonice Ankare, tražeći premijerovu ostavku jer tvrde da je upravo on središte korupcije. Policija ih je silom rasterala.
U iznenadnoj istrazi koju Erdogan nije prihvatio, a koja je izazvala nestabilnost turske vlade, privedeno je 50 uticajnih ljudi, među kojima i sinovi ministara. Slučaj je pokrenut zbog ilegalnih transakcija novca između Turske i Irana - zemlje koja se nalazi pod oštrim sankcijama. Naš analitičar Predrag Simić rekao je da je ipak teško odrediti šta tačno stoji iza sukoba u Turskoj.
- Erdogan je nedavni ekonomski porast moći svoje zemlje želeo da pretvori u političku moć. Zbog novih događaja prema njemu raste nezadovoljstvo, pa čak i državne institucije otkazuju i nisu na njegovoj strani. Erdogan ima problema i s vojskom jer je nedavno pohapsio veliki broj oficira zbog navodne zavere - rekao je Simić.
Iza sve stoji imam Gilen
Prema njegovim rečima, u Turskoj se dešava sukob između Erdogana i imama Fetulaha Gilena (72), turskog pisca i bivšeg savetnika premijera, koji iz egzila u američkoj državi Pansilvaniji upravlja islamskim pokretom Hizmet. On je, navodno, zbog posrnulih odnosa s Erdoganom razotkrio aktuelnu aferu o korupciji i stoji iza masovnih protesta koji su letos zadesili Tursku, kad su demonstracije zbog zaštite parka Gezi u Istanbulu prerasle u antivladine proteste.
Povećava uticaj Zapada
- To se sigurno ne bi dešavalo da SAD u Gilenu ne vide pretnju, ili misle da je on novi Bin Laden. Njegova, da tako kažem, uloga u svemu ovome jeste da poveća uticaj Zapada u Turskoj - istakao je Simić. Inače, tokom najnovijih nereda na ulicama turskih gradova policija je koristila suzavac, gumene metke i vodene topove kako bi rasterala demonstrante, čije nezadovoljstvo još više eskalira.
Posledice nemira
SLABI UTICAJ TURSKE NA BALKANU
Turski premijer Redžep Tajip Erdogan u oktobru je šokirao srpsku javnost kad je izjavio da je Kosovo Turska. Takvim i sličnim porukama izazvao je zabrinutost istočne Evrope zbog sve većeg uticaja koji bi njegova zemlja mogla da ima na region. Međutim, politički analitičar i profesor na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, Predrag Simić rekao je da će se uticaj Turske zbog unutrašnjih sukoba u narednoj godini sve manje osećati.
- Posle sukoba u Siriji i unutrašnjih nemira, ne verujem da će Turska imati veliki uticaj na Balkanu u 2014. godini - rekao je Simić.
ČINJENICE
ORGANIZACIJA KOJA STOJI IZA TURSKIH NEMIRA
- Hizmet, na čijem je čelu imam Fetulah Gilen, veoma je uticajan pokret koji prevazilazi granice Turske, finansira škole i medije od Kenije do Kazahstana
- organizacija nema formalnu strukturu, ali ima više od nekoliko miliona sledbenika širom sveta
- pretpostavlja se da samo u Turskoj ima milione pristalica, a mnogi su na uticajnim pozicijama u državi
- škole Hizmeta su sekularne, iako za profesore važe stroga pravila ponašanja, koja podsećaju na islamski zakon
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)