SRPSKA DIJASPORA: Guverner Nju Džersija da nam se izvini
NJU DŽERSI - Srpska dijaspora u Americi zatražila je od guvernera Nju Džersija Krisa Kristija da se javno izvini zbog vređanja srpskog naroda, rekla je direktorka vladine Kancelarije za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu Slavka Drašković.
Draškovićeva je u saopštenju dostavljenom medijima dodala da navedeni incident govori da su i dalje prisutne predrasude i uvrede srpskog naroda, a da su Srbi ostali "loši momci".
"Brojna srpska dijaspora u Americi uputila je protest guverneru Nju Džersija Krisu Kristiju i zatražila od njega da se javno izvini zbog vređanja srpskog naroda kada je Marka Sokolića, gradonačelnika Fort Lija, pogrdno nazvao idiotom i malim Srbinom", rekla je Draškovićeva.
Biti Srbin, kako se navodi u protestnom pismu američkih Srba, sada je postalo ponižavajući i omalovažavajući termin u SAD i srpska dijaspora u Americi je posebno uznemirena što se reč srpski koristila u veoma ponižavajućem kontekstu.
U protestnom pismu se, dodala je Draškovićeva, podseća da je veliki broj Srba dao doprinos američkoj kulturi i životu, među kojima su i Nikola Tesla i Mihajlo Pupin.
Draškovićeva je istakla da se ne sme dozvoliti da se svako prezime koje se završava na "ić" identifikuje sa lošim i pogrdnim, i da kao u navedenom slučaju, postane žrtva predrasuda i predubeđenja kada je u pitanju srpski narod.
"Srbija i Srbi su od dešavanja devedesetih godina prošlog veka izgubili medijsku kampanju u informisanju o dešavanjima u regionu, a time i dobro ime i ugled koji su krasili Srbe i Srbiju", rekla je Drašković koja smatra da srpska dijaspora u SAD sa pravom traži izvinjenje od Kristija.
Srbiji su, rekla je Draškovićeva, potrebni odluka, dobra lobi firma i pomoć srpske dijaspore kako bi informacije o Srbiji i srpskom narodu vratile dobro ime zemlje, kao i što su bile pre raspada bivše republike, a posebno u vreme njenog formiranja i po završetku Prvog svetskog rata.
U saopštenju se navodi i da je srpska dijaspora u SAD najstarija i najorganizovanija srpska zajednica u svetu, kao i da su u toj zemlji Srbi bili predstavnici u Kongresu i u Senatu, kao što su Džordž Vojnović i Melisa Bin.
Svojim uticajem, Srbi iz Amerike su, rekla je Drašković, doveli do osnivanja srpskog kokusa u Kongresu, a uticajni pojedinci i organizacije u Americi preduzimaju mnogobrojne aktivnosti i lobiranja na poboljšanju imidža Srbije.
Međutim, istakla je Drašković, ni oni, kao ni bilo koja druga srpska zajednica u svetu, ne mogu da rade sami za srpske interese i dobro ime Srbije, bez saradnje i koordinacije sa maticom.
"Zbog toga ova vlada preduzima aktivniju, transparentniju i jaču politiku prema dijaspori. Ovakva politika treba da bude dugoročna i dosledna i da se ne menja prilikom političkih promena u zemlji, kako bi se nastavio kontinuitet u saradnji sa dijasporom", rekla je Draškovićeva.
Saradnici guvernera Nju Džersija i jednog od vodećih kandidata republikanaca na predsedničkim izborima 2016. godine Krisa Kristija, upleteni su u aferu koja poslednjih dana pogađa javnu scenu u SAD, a u kojoj se "pominju" Srbi, Hrvati i politička osveta.
Skandal je dospeo u javnost, kada je otkriveno da su Kristijevi saradnici odlučili da kazne demokratskog gradonačelnika mesta Fort Li, Marka Sokolića, jer nije želeo da da podršku političku podršku na izborima, pa je u mejlovima koji su otkriveni pronađeno da piše da će "nastupiti teški dani za tog malog Srbina".
"VIDE DA SRBIJA NAPREDUJE BRŽE OD NJIH" Predsednik Vučić o napadima iz Zagreba: "Srećan sam što mi nemamo tu vrstu frustracije i kompleksa kako oni imaju prema"