Uz jak jugo sa olujnim udarima u Dubrovniku je padala je obilna kiša, a izbegnuta je i tragedija kada se usled padavina u centru grada otvorila rupa

ZAGREB/BANJALUKA - Delove Dalmacije protekle noći zahvatilo je jako grmljavinsko nevreme, južni predeli su bili izloženi i pljuskovima koji su uzrokovali bujicama preplavljene ulice, dok je Banjaluka i juče bila jedan od najtoplijih gradova u Evropi s temperaturom od 19 stepeni.

Uz vrlo jak jugo s olujnim udarima u Dubrovniku je padala je obilna kisa, čak je izbegnuta i tragedija kada se usled padavina u centru grada otvorila rupa nasred ulice - teško uočljiva zbog bujice.

U jakom južnom strujanju, s prednje strane ciklona, sredinom noći razvio se olujni sistem oblaka na moru pred Šibenikom i nevreme je na to područje stiglo u dva talasa i grad je nakratko ostao i bez napajanja električnom energijom.

Uz jak vetar i kišu, povremeno je padao i grad, a nakon Šibenika nevreme se nastavilo da kreće prema drniškom području.

I u unutrašnjosti Hrvatske kolovozi su mokri ili vlažni i klizavi, magla smanjuje vidljivost u Gorskom kotaru i Lici, a sumaglice ponegde ima i u središnjem delu unutrašnjosti.

Za razliku od tog dela hrvatske teritorije, Split treći dan uzastopno obara datumski rekord prosečne dnevne temperature koja je u nedelju iznosila 14,8 stepeni Celzijusa.

Tako visoka prosečna dnevna temperatura nije zabeležena od početka zvaničnih meteoroloških merenja, a gradu pod Marjanom se u rekordno visokim temperaturama priključila ponovo i Banjaluka - juče jedno od najtoplijih mesta u Evropi sa 19 stepeni.

Iako danas u BiH ostaje znatno toplije vreme od proseka za ovo doba godine, od sutra se očekuje pad temperature, na planinama meteorolozi najavljuju i slab sneg.

Rekordno toplo razdoblje, koje je u unutrašnjosti dosezalo i do deset stepeni iznad višegodišnjeg proseka, postupno će slabiti i u Hrvatskoj od utorka i u četvrtak dosegnuti uobičajene klimatske prilike za ovaj deo godine, prognoziraju meteorolozi.