Snouden: Ne vraćam se u SAD jer ne bih imao fer suđenje
MOSKVA - Odbegli američki obaveštajac Edvard Snouden, rekao je da ne namerava da se vrati u SAD, jer tamo ne bi imao nikakve šanse za pošteno suđenje.
"Zakon od pre sto godina, prema kojem sam optužen, zabranjuje javnu odbranu. To je naročito frustrijajuće, jer to znači da nema šanse za fer suđenje, tako da nemam nameru da se vratuim kući i svoj slučaj prepustim sudu", napisao je Snouden na diskusiji na sajtu "Free Snowden".
Ovo su prvi javni komentari bivšeg agenta Nacionalne neznednosne agencije (NSA) na ovakvom forumu od juna, podseća AFP.
Učesnici diskusije su pitali Snoudena pod kojim bi se uslovima vratio u SAD, gde je optužen za špijunažu i odavanje podataka o programu prisluškivanja NSA.
"Mislim da bi povratak u SAD najbolje rešenje za vladu, javnost i mene, ali je to nažalost nemoguće, zbog sadašnjih zakona o zaštiti uzbunjivača, koji, zbog lošeg sprovođenja ne pokrivaju agente nacionalne bezbednosti po ugovoru, kao što sam ja", odgovorio je Snouden.
"Možda jednog dana, kada se Kongres složi, dovrši programe i reformiše zakon o zaštiti uzbunjivača i ja vidim da se mehanizam odnosi na sve Amerikance, bez obzira na to za koga rade, da dobiju fer suđenje", dodao je Snouden.
Snouden je postavio komentare nekoliko sati pošto je vladin savetodavni panel saopštio da prikupljanje podataka o telefonskim razgovorima koje je organizovala NSA predstavlja veliko kršenje građanskih sloboda i trebalo bi da bude obustavljeno.
U izveštaju Borda koji nadgleda zaštitu privatnosti i ljudskih sloboda, zaključuje se da je program o prikupljanju telefonskih brojeva koji je sprovodila NSA nelegalan na više načina i doprinosi malo ili nimalo bobi protiv terorizma.
U izveštaju panela na 238 strana navedeno je da je program "ima minimalni doprinos zaštiti nacije od terorizma" i da je na osnovu informacija do kojih je došao Bord, uključujući poverljive brifinge i dokumentaciju, zaključeno da ni u jednom slučaju u kojem je bilo opasnosti po SAD taj program nije dao rezultat u kontraobaveštajnoj istrazi, preneo je AFP.
Navedeno je i da program krši ustavna prava o slobodi govora i zaštiti nerazumnih pretresa i ne zaodovoljava odredbe federalnog zakona o poštovanju privatnosti.
U izveštaju je navedeno i da program predstavlja opasnost za novinarstvo, jer izvori informacija koji bi mogli da daju ključne informacije možda uskrate te informacije iz straha da bi podaci o tome koga su pozivali sa svog telefona mogli da dovedu do ljudi koje su kontaktirali.
Izveštaj je objavljen mesec dana nakon što je specijalni panel koji je imenovao američki predsednik Barak Obama zatražio da se preispita elektronska špijunaža radi zaštite privatnosti i povrati poverenje javnosti.
Programi NSA su u centru pažnje javnosti od kada je bivši saradnik NSA Edvard Snouden medijima otkrio 200.000 poverljivih dokumenata.
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti