MALVERZACIJE: Pao turski Mišković!
ISTANBUL - Pao na niske grane.
Turski milioner Riza Saraf (30), inače emigrant iz Irana, koji je donedavno raspolagao sa 11 kompanija, mnoštvom rezidencija, vila, kao i privatnim avionima, našao se u centru prstena korupcije, čiji je rezultat bilo masovno hapšenje i ostavke trojice ministara u Turskoj, što je ozbiljno potreslo legitimitet vlade premijera Redžepa Tajipa Erdogana.
Krijumčario zlato
Zbog veza s korumpiranim političarima, baš kao i srpski tajkun Miroslav Mišković, Saraf je sad običan zatvorenik u istanbulskom zatvoru, a društvo mu, umesto visokih funkcionera i supruge, popularne turske pop-pevačice Ebre Gundes, u ćeliji prave četvorica osuđenika.
Prema navodima američkog Blumberga, Saraf je trojicu ministara koji su podneli ostavke držao na „brzom biranju“ za sve što mu je potrebno, a zauzvrat ih je častio vrednim poklonima. Tako je jednom darovao klavir vredan 35.000 dolara i ručni sat od čak 350.000. Bio je viđen i često se provlačio po medijima kao ugledan građanin, a u jednom političkom magazinu slikao se pored Erdogana.
Uhvaćen u akciji
Pokazalo se da je mladi Iranac s diplomom srednje škole postao milioner iskoristivši sankcije Zapada protiv Irana i privremeno tržište na kojem se toj zemlji moglo plaćati u zlatu za njene najvažnije proizvode - naftu i gas. Pomoću veza u dve države, Saraf je u Iran tokom godinu i po dana prebacivao skoro tonu zlata dnevno. To je tako preraslo u masovno krijumčarenje, koje je presečeno kad je pre godinu dana Sarafov avion s vrednom rudom sleteo na neplanirani aerodrom u Turskoj, gde su ga carinici zadržali zbog neprijavljenog tereta. Policija je tad presrela razgovore Sarafa s ljudima na funkcijama koji su štitili njegova poslovanja i sumnjive transfere i upravo su ti transkripti ključni dokaz protiv Iranca.
Inače, nedelju dana posle hapšenja Sarafa u decembru, novinari su pitali Erdogana o njihovim vezama, a premijer je odgovorio: „To je čovek koji izvozi zlato i znam da je mnogo doprineo zemlji.“
Zamrznuti mu računi
OD RASKOŠI DO ĆELIJE
Riza Saraf rođen je u Iranu kao Reza Zarab, a ime je promenio kad je 2007. dobio tursko državljanstvo, nakon venčanja sa poznatom pevačicom Ebre Gundes. Njegova pokretna imovina procenjena je na 18 miliona dolara, a sad su njegove finansije zamrznute.
Skandal mnogo koštao Tursku
- razotkrivanje korupcijske afere počelo je 17. decembra 2013, kad je državni tužilac otvorio predmet po imenu „Operacija korupcije i podmićivanja“, koji je nastao istragom u trajanju od 15 meseci
- ubrzo su otpušteni brojni policijski službenici, trojica ministara podneli su ostavke, a premijer Erdogan zatim je smenio još desetoricu
- prvi čovek vlade Erdogan optužio je strane potpirivače da pokušavaju da ugroze tursku vlast optužbama da su njegovi funkcioneri umešani u korupciju
- dvojica policijskih službenika pronađeni su mrtvi krajem decembra 2013.
- ta kriza već se negativno odrazila na tursko tržište padom vrednosti akcija
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod