OVO NIKADA NISTE VIDELI: Pogledajte dosad neobjavljeni snimak atomskog udara na Nagasaki
NAGASAKI - Nuklearni udar na Nagasaki dogodio se 9. avgusta 1945. Dosad neobjavljen snimak ove tragedija prikazuje kako su tekle pripreme, a potom prikazuje i sam trenutak eksplozije iz do sada neviđenog ugla. Ovaj film nema ton, ali glasno govori priču o tome kako je ubijeno preko 100.000 ljudi.
Japan je u Drugom svetskom ratu bio saveznik nacističke Nemačke i fašističke Italije. Te 1945, jedan od najgnusnijih sukoba na zemlji, Drugi svetski rat se završavao. U maju je Nemačka kapitulirala, ali "Pacifički rat" se nastavljao. Bombardovanje je izvedeno po odluci predsednika Harija Trumana. Naređenje su izvršili američki bombarderi. To je bilo prvi put u istoriji da je nuklearno oružje upotrebljeno u ratu. Sam čin i danas je kontroverzan, iako je njime završen Drugi svetski rat. Prva bomba bačena je na Hirošimu, 6. avgusta 1945. Efekti su bili jezivi.
Hiljade mrtvih samo od eksplozije i toplotnog talasa. Ali najgore ih je tek čekalo... na desetine hiljada je umrlo sporom i bolnom smrću, izazvanom zbog radijacije.
Ali to nije bilo dovoljno. Na Nagasaki je 9. avgusta 1945. u 11.02 pre podne bačena atomska bomba, koja je odmah ubila 39.000 ljudi, a za 75.000 se veruje da su umrli naknadno od zadobijene radijacije. Crne kišne kapi koje su kasnije padale i nosile radijaciju, odnele su još života. Mnogi od preživelih su kasnije umirali ili još umiru od posledica bombardovanja, kao što su rak i leukemija, tako da niko sa sigurnošću ne zna koliko je žrtava odnelo bacanje atomske bombe. Nagasaki nastradao zbog oblaka Meta za napad je bio Kokura, ali pošto je bilo oblačno uzeta je druga meta na listi, a to je bio Nagasaki.
To je bila druga atomska bomba bačena na Japan. Bomba je imala snagu od 22 kilotone TNT i bila je imploziona plutonijumska bomba. Iako je bomba bila jača od one bačene na Hirošimu, zbog planinskog terena razaranje je bilo mnogo manje nego u Hirošimi. Objavljen je snimak priprema, a potom i sam čin bacanja bombe na ovaj japanski grad. Iako je film bez zvuka, on glasno govori priču o tome kako je umrlo preko 100.000 ljudi.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore