Dramatičan politički vakum: Ko sada vlada Ukrajinom?
Po parlamentu, to sigurno nije Janukovič. Ubrzo nakon što je imenovao predsednika bliskog Timošenko, parlament je smenio Janukoviča i pozvao na prevremene predsedničke izbore 25. maja. "Predsednik Janukovič udaljen je s vlasti i više ne obnavlja svoje funkcije", kaže se u rezoluciji koju je usvojio parlament.
Međutim, Janukovič je poručio u intervjuu koji je navodno snimljen u Harkovu kako nema nameru da odstupi ni napusti zemlju te da se radi o državnom udaru, a da je on i dalje legitimni predsednik. U noći na nedelju nije jasno gde se nalazi, a u subotu je navodno pokušao krišom odleteti u Rusiju, ali je u tom sprečen.
"Sve odluke koje sada donose (u parlamentu) su ilegalne", rekao je u intervjuu. "Neću potpisati ništa s gangsterima koji teroriziraju zemlju.. Nemam nameru odstupiti", rekao je. Međutim, događaji koji su se filmskom brzinom odvijali tokom dana nisu mu išli u korist.
MUP i zastupnici Janukovičeve stranke prešli na stranu demonstranata
Poslanici njegove Stranke regija nisu mu dali podršku u parlamentu, ministarstvo unutrašnjih poslova koje kontroliše policiju stalo je na stranu demonstranta, a vojska je jasno poručila da se neće mešati u politiku.
Ko ispunjava vakuum, nije u potpunosti jasno, delomično zbog toga što je parlament u petak usvojio odluku da se Ukrajina vraća na ustav iz 2004. kojim su ukinuta neka predsednička ovlašćenja. Janukovič nije potpisao tu meru. Po tom ustavu "broj dva" u državi je predsednik parlamenta Oleksander Turčinov.
Po ustavu iz 1996., koji je 2010. ponovno proglasio Janukovič kako bi ojačao svoja ovlašćenja, drugi čovek u zemlji je premijer. To bi značilo da je vlast na aktualnom premijeru Sergeju Arbuzovu. Međutim, po sporazumu od petka, već u roku od deset dana trebalo bi biti formirana vlada nacionalnog jedinstva, piše Reuters
Vlada se u subotu držala po strani, osim što je objavila saopštenje u kojem kaže da radi normalno i da će obezbediti "odgovoran prenos vlasti". U svakom slučaju, novo razdoblje otvara se u nedelju za Ukrajinu, ali nadu u izlazak iz krize smanjuje strah međunarodne zajednice zbog dodatne podele te zemlje od 46 miliona stanovnika između istoka i zapada.
Poljski premijer Donald Tusk ocenio je u subotu uveče da postoje snage koje prete teritorijalnom integritetu Ukrajine. Visoka predstavnica EU-a Ketrin Ešton pozvaala je ukrajinske političare da deluju odgovorno kako bi sačuvali teritorijalni integritet i jedinstvo zemlje. Šef francuske diplomatije Laurent Fabius, pozdravljajući oslobađanje Julije Timošenko, ocenio je da Francuska, zajedno s evropskim partnerima, poziva na očuvanje jedinstva i integriteta zemlje kao i na suzdržavanje od nasilja.
Julija Timošenko koja je nakon puštanja na slobodu stigla na Majdan pozvala je demonstrante da ostanu na Trgu nezavisnosti jer "moraju završiti posao". Odluke parlamenta u Kijevu doveli su u pitanje izaslanici na kongresu proruskih regija u Harkovu, koji su kazali u subotu da one nemaju "legitimitet i legalitet".
Rusija pak optužuje opoziciju da nije ispunila ni jedan uslov iz sporazuma od petka potpisanog između predsednika i opozicije, uz predstavnike EU-a, te osuđuje "naoružane ekstremiste i pljačkaše". Sjedinjene Države pozdravile su oslobađanje Julije Timošenko i podsetile da je sada na Ukrajincima da odluče o svojoj budućnosti. U nasilju koje je ove nedelje kulminiralo nakon tromesečne krize poginulo je 80 ljudi.
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega