Kresanje budžeta Gerald Klug podržao plan ministra finansija Mihaela Špindelegera, koji traži da oružane snage do 2015. uštede 45 miliona evra

BEČ - Ovakva armija više ne može da se finansira!

Ovo je pre nekoliko dana generalima austrijskih oružanih snaga saopštio austrijski savezni ministar obrane (i sporta) Gerald Klug (SPÖ), a ubrzo je tu neugodnu činjenicu objavio i pred celokupnom austrijskom javnosti, naglasivši da ministarstvo odbrane pod hitno mora da počne da štedi! On je time samo "legao na rudu" i prihvatio beskompromisni stav ministra finansija Mihaela Špindelegera (Michael Spindelegger, ÖVP), koji traži da oružane snage do 2015. uštede 45 miliona evra. Klug je izjavio da se borio protiv takvog reza, ali je ministar finansija bio nepopustljiv.

S obzirom na to da su potrošene sve finansijske rezerve ministarstva, Klugu kao jedino rešenje preostaje temeljno restrukturiranje oružanih snaga. Ministar najavljuje program reforme do početka ovog leta, pri čemu samo u tri područja neće biti većih mera štednje: u vojnoj obuci regruta, u zaštiti nacije od katastrofa i u austrijskim međunarodnim mirovnim misijama.

Komplikovano nasleđe

Generalno, Austrija na vojsku poslednjih decenija nije trošila previše para - po glavi stanovnika godišnje oko 200 evra. To je upola manje nego u susednoj, takođe neutralnoj Švajcarskoj. U Velikoj Britaniji i Francuskoj troškovi vojske po glavi stanovnika su 500-600 evra godišnje, a u SAD čak 900 evra.

Međutim, javna je tajna da ni taj novac nije najbolje investiran, odnosno da bi mnogo šta moglo biti bolje u austrijskim oružanim snagama. Poslednjih decenija, od početka osamdesetih do 2008, ministri u tom resoru bili su ili narodnjaci (ÖVP) ili slobodarci (FPÖ), da bi potom fotelju preuzele socijaldemokrate, među kojima je i Klug. Njemu je ostavljeno teško nasleđe, u prvom redu skupi "eurofajteri". Reč je o lovcima presretačima, čija je nabavka prošle decenije bila preskupa i po mnogima besmislena.

"Eurofajteri" ih upropastili

Uprkos opštenarodnoj peticiji koju je potpisalo više od 620.000 Austrijanaca, tadašnja ÖVP-FPÖ vlada odlučila je da nabavi ove lovce, čiji proizvođač (EADS) nije štedeo novca da "smekša" donosioce odluka u Austriji. Uprkos osnovanim sumnjama u tešku korupciju, Austrija je ipak kupila "eurofajtere", i to 18 komada, umesto najavljenih 24. I ove koje je kupila nije nabavila u celom paketu, tako da nisu sa svim funkcijama koje bi trebalo da ima ovaj savremeni lovac presretač.

Klug je dnevnom listu Esterajh (Österreich) izjavio da njegova partija SPÖ "nije imala sreće s 'eurofajterima'", ali i da je činjenica da Austrija mora da čuva svoj vazdušni prostor.

- Avion je kod nas i njemu je prilagođena infrastruktura. Moramo sad s njim da radimo - kaže Klug.

Odložili kupovinu "crnih jastrebova"

Oružane snage imaju još neuralgičnih tačaka. Ministar ne može da otpušta ljude, ali može da smanji broj prekovremenih sati, kao i troškove kadra koji radi ugovorno, na određen broj godina. Time namerava da uštedi deset miliona evra. Takođe, Austrija će odložiti renoviranje kasarni u Klagenfurtu, Salcburgu, Viner Nojštatu (Wiener Neustadt) i Cvelfeksingu (Zwelfäxing), čime će se uštedeti još deset miliona.

Vojska neće dobiti ni nove oklopne transportere, kako je prethodno planirano, kao ni mnoga druga vozila, džipove... Smanjiće se za jednu četvrtinu čak i obim manevra "Amadeus 2014" sa učešćem i jedinica iz drugih država. Austrija bi se blamirala otkazivanjem ove vojne vežbe, pa je i ovde nađeno rešenje koje treba da donese uštedu od oko milion evra.


Nema se novca ni za helikoptere

"Crni jastreb" košta 20 miliona evra

Na neodređeno vreme odložena je i kupovina još tri S 70, "crnih jastrebova", helikoptera američke proizvodnje. Transportni helikopteri većeg kapaciteta pokazali su se kao preka potreba u februaru 1999, kad je ogromna lavina ubila skoro 40 ljudi i odsekla od sveta dolinu oko zapadnotirolskog mestašca Galtir (Galtür). Posle te, najveće lavinske katastrofe u Austriji, shvatilo se da s malim helikopterima ne može da se izvede evakuacija, pa su u pomoć došli američki vojno-transportni helikopteri.Posle te nesreće Austrija je i kupila "crne jastrebove", ali sad nema novac za njihovo modernizovanje i dopunu eskadrile. Svaki helikopter košta dvadesetak miliona evra, a ni održavanje nije jeftino.


Kao dve tabelice 21 milion evra uštedeće

- smanjenju broja prekovremenih sati
- manjim troškovima kadra koji radi na ugovor
- odlaganjem renoviranja kasarni
- manjim ulaganjem u manevre "Amadeus 2014"

Na ovome neće štedeti

- u vojnoj obuci regruta
- na zaštiti nacije od katastrofa
- međunarodnim mirovnim misijama