Ministar finansija priznao da je uzdrman dodatnim troškovima koje posrnuli Hypo Alpe Adria stvara državi, koja pod hitno mora da joj doturi još oko 750 miliona evra

BEČ - Kamen oko vrata.
Austrijski savezni ministar finansija Mihael Špindeleger (Michael Spindelegger) rekao je u ponedeljak da je u nokdaunu. Doslovno je izjavio da je „uzdrman“ dodatnim troškovima koje posrnuli Hipo (Hypo Alpe Adria) stvara državi. Republika Austrija, vlasnica ove banke, groba milijardi evra, moraće po hitnom postupku Hipu iz budžeta da doturi još oko 750 miliona evra.

Ovaj novac je neophodan da bi banka ispunila zakonsku kvotu o obaveznom udelu vlastitog kapitala u svom ukupnom poslovnom bilansu. Lani je banka od države već dobila 1,75 milijardi evra, od čega jednu milijardu u decembru. Nova injekcija, od 750 miliona, koja je šokirala ministra Špindelegera, zapravo je već skoro godinu dana bila poznata njegovim saradnicima iz saveznog ministarstva finansija. Ovo ministarstvo je još prošlog proleća u Brisel poslalo izveštaj po kojem će banci trebati još dve i po milijarde svežeg kapitala - upravo 1,75 milijardi lanjske injekcije plus oko 750 miliona koji su sada neophodni.

Rast gubitaka u Italiji

Prema insajderskim informacijama, nije samo Balkan (Hrvatska, Slovenija, Bosna i Hercegovina) veliki kamen oko vrata Hipu nego je to sve više i Italija. Hipo je iz Udina od 1986. poslovao u Italiji, pružao bankarske usluge i usluge lizinga.

U prvoj polovini 2013. Hipo je u Italiji imao bilansnu sumu od oko tri milijarde evra i gubitak od 180 miliona. Od lani Hipo u Italiji ne sme da sklapa nove poslove. Pritom, stari poslovi nisu obavljani kako treba. Prošlog marta otpušten je veći broj direktora u italijanskom Hipu, zbog malverzacija u obračunavanju kamata na lizing.

Umešalo se italijansko sudstvo, pa banka mora da vrati klijentima milione netačno naplaćenih para. Problemi su se nagomilali, kao i gubitak, koji je u drugoj polovini godine postao znatno veći nego što se očekivalo. Konačan rezultat je pola milijarde evra, koje moraju da se daju za pokriće lanjskog minusa Hipa u Italiji.

Celokupna neizvesnost oko Hipa stvara dodatne probleme i Hipo bankama na balkanskim tržištima. One ne odgovaraju za dugove austrijskog Hipa, ali zbog neizvesnosti šta će Austrija uraditi sa svojom bankom, pred Hipo banke na tržištima jugoistočne Evrope države postavljaju sve strože kapitalne uslove. Osim toga, stagnacija privrede i sve veći broj nenaplativih kredita na balkanskim tržištima dodatno opterećuju i ove Hipo banke.

Problemi sa Koruškom

Špindeleger je ostavio mogućnost da Hipo proglasi nesolventnost, ali od toga ga odgovaraju eksperti. Ako ih posluša, moraće da se dogovori s poveriocima da oni dobrovoljno odustanu od (dela) potraživanja. To, naravno, nije verovatno. Bavarska pokrajinska banka (BayernLB), koja u Hipu ima 2,3 milijarde evra kapitala, ima pravo veta na svaki pokušaj poravnanja s poveriocima. U svakom slučaju, Špindelegeru će biti teško da izbegne dodatno opterećenje nacije dugovima Hipa.

Savezna vlada smatra da Koruška mora da da značajan doprinos rešavanju problema Hipa. Beč bi hteo da se za pokrivanje gubitaka banke upotrebe i sredstva koruškog pokrajinskog Fonda za budućnost, u kojem je preko pola milijarde evra.

Aistrijski savezni sindikat (ÖGB)
SINDIKALCI NE REAGUJU NA KATASTROFU HIPA

Zašto sindikalni vrh ćuti iako je reč o milijardama evra koje će pasti na teret stanovništva, u prvom redu radnika, pitali smo Vilija Mernija (Willi Mernyi), jednog od rukovodilaca u Austrijskom savezu sindikata (ÖGB).
- Nismo izdali posebno saopštenje. ÖGB neće organizovati demonstracije niti bilo kakve druge protestne akcije. Ipak, o Hipu imamo jasan stav. Želimo da se za ovaj problem, koji je tu, nađe smisleno rešenje. Ne želimo da pravimo jeftine populističke akcije. Pritom, naše stajalište je da se rešenje mora naći tako da teret dugova preuzmu oni koji su ih napravili, dakle banke, a ne da budu prebačeni na teret naroda - kaže Mernij.