Prva godišnjica papstva pape Franje
VATIKAN - Poglavar Rimokatoličke crkve papa Franja (77) danas proslavlja godišnjicu svoje vladavine uz pohvale o kojima bi većina svetskih lidera i njegovih prethodnika mogla samo da sanja, ocenjuju svetski mediji.
Od kada je 13. marta 2013. godine izabran za 266. papu, poznavaoci prilika u Vatikanu kažu da se mnogo toga promenilo i da je uneo svež dah u Katoličku crkvu učinivši je atraktivnijom za 1,2 milijardi vernika, ali i za mnoge druge.
S druge strane, i sam je svestan da pred njim stoji još mnogo posla i izazova, s obzirom na to da želi da preporodi Crkvu, koja je godinama bila meta skandala - od sveštenika pedofila, preko korupcije, do intriga u okviru vatikanske birokratije. Horhe Mario Bergoljo, sada papa Franja, u mnogome je modernizovao svoj položaj - počeo je da se obraća javnosti preko Tvitera gde ima 12 miliona sledbenika, postavljao je na društvenim mrežama svoje fotografije koje je sam snimio (selfi).
Sam plaća svoje hotelske račune i telefonira vernicima, tražio je argentinski pasoš i ličnu kartu, kao svaki drugi građanin te zemlje, a na grudima i dalje nosi običan čelični umesto zlatnog pektoralnog krsta. Magazin "Tajm" izabrao ga je za ličnost godine 2013, podseća AFP, a kultni muzički časopis "Roling Stoun" ga je stavio na naslovnu stranu, dok ga je modni "Eskvajar" izabrao za najbolje obučenog muškarca, iako je on uvek odeven u istu papsku odoru. Već u prvoj godini pontifikata, papa Franja je podstakao niz debata i reformi dotakavši pritom elementarne delove učenja Katoličke crkve, piše "Zalcburger nahrihten".
Čelnici u Vatikanu su postali efikasniji i umereniji, a birokratija transparentnija. Uspostavljeni su sekretarijat za finansije i finansijski nadzor koji garantuju red, štednju i poštovanje zakona što se posebno odnosi na skandalima uzdrmanu Vatikansku banku. Kada je reč o sveštenstvu, više puta je jasno pokazao kako zamišlja delovanje u skladu sa duhovnošću. Sveštenici treba da pristupaju vernicima sa puno ljubavi i razumenvanja, uzdržano i skromno, papin je moto.
Pontifikat njegovog prethodnika Benedikta XVI završio je istorijskom ostavkom 28. februara 2013, a četiri dana kasnije 150 kardinala okupilo se u Vatikanu pre konklave kako bi razmotrili dramatično stanje Crkve i izazove koji stoje pred novim papom. Tražili su reformu, radikalnu reformu Rimske kurije, čoveka sposobnog da upravlja Kurijom i Crkvom, a pre svega, tražili su "čoveka duboke duhovnosti" koga će sledbenici drugih religija prepoznati kao "Božjeg čoveka". I pronašli su ga u "biskupu s kraja sveta", Horheu Mariju Bergolju, podseća hrvatski "Novi list".
Nasledio je Crkvu koju su potresale krize i afere. Seksualno zlostavljanje dece, koje su sprovodili sveštenici, potkopalo je moralni autoritet Crkve. Istovremeno, vatikanska birokratija Kurija, optužena je za korupciju, pranje novca, povezanost s mafijom i druge skandale.Za razliku od svog prethodnika koji je u penziju otišao "mercedesom", papa Franja je u Vatikan stigao svojim trideset godina starim "renoom", a umesto da uđe u raskošnu Apostolsku palatu, ostao u mnogo skromnijem Domu sv. Marte, vatikanskom hotelu u koji je uselio sa svim kardinalima pre konklava.
Svakim danom je iznenađivao javnost, budio nade i simpatije kako vernika, tako i ateista. Srušio je vatikanske bedeme i približio Crkvu običnim ljudima, grlio bolesne i obilazio siromašne. Oživeo je Crkvu i to je već samo po sebi velika vrednost. Nedavno je u intervjuu za italijanski list "Korijere dela sera", na pitanje kako se oseća zbog "statusa zvezde", rekao da mu se ne sviđa "mitologija" koja ga predstavlja kao čoveka koji može da odgovori na sve zahteve.
"Opis pape kao nekog "Supermena", nekakve zvezde, doživljavam kao napad. I papa je čovek koji se smeje, plače, mirno spava i ima prijatelje kao i svi ostali, kao svaka normalna osoba", poručio je on.
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana