NEHUMANO: Devojčice u BiH još udaju na silu!
BIH - Mada je prisilni brak jedna vrsta trgovine ljudima, prema podacima UNICEF, šest odsto žena u Bosni i Hercegovini, mahom maloletnica, stupilo je u ovakav vid braka, navodi se u izveštaju Stejt departmenta.
U izveštaju je precizirano da u dogovorene brakove najčešće stupaju žene romske populacije.
"Aktivisti za zaštitu dečjih prava i protiv šverca ljudi primetili su da tužioci u BiH oklevaju da istraže i osude dogovorene brakove romskih maloletnika, prvadajući se da su ti brakovi njihov način života", ukazuje na problem Stejt department i dodaje da vlasti u BiH nemaju nikakve programe ciljane na smanjenje ugovorenih brakova.
Iz Tužilaštva BiH, pak, tvrde da ova oblast nikada nije bila u njihovoj nadležnosti, već da su predmeti koji se odnose na brakove maloletnih osoba isključivo u nadležnosti entitetskih pravosudnih institucija. Stručni saradnik za odnose s javnošću ombudsmana za decu Republike Srpske Vesna Popović navela je da svi maloletnički brakovi dovode do povrede njihovih osnovnih prava, pre svega prava na nesmetan psihofizički razvoj i prava na zaštitu zdravlja i obrazovanje.
"A ako su ti brakovi pod prisilom i dogovoreni, onda je to dodatno ugrožavanje elementarnih prava dece i nasilje je nad decom najgoreg oblika", istakla je Popovićeva.
Ona navodi i da prema Porodičnom zakonu RS maloletna osoba ne može da stupi u brak i da zakon samo izuzetno ostavlja tu mogućnost, odnosno sud može da dozvoli brak osobi starijoj od 16 godina ukoliko je telesno i duševno sposobna za vršenje prava i dužnosti koji iz braka proizlaze.
Pri tome se uvek traži i mišljenje Centra za socijalni rad, objašnjava Popovićeva i naglašava da"dobrobit deteta od 14 ili 15 godina ne može biti brak bez obzira na to što neki to pokušavaju da pravdaju time "da se dobro udala".
"SINIŠA JE OBEZBEDIO GIRICE, JA JABUKE" Predsednik Vučić i ministar Mali obišli gradilište EKSPA - Divim se ovim hrabrim radnicima, stvari idu ODLIČNO (VIDEO)