ODREKLI SE SVETOG SAVE: U Podgorici preko tvrđave Nemanjića grade turski kulturni centar
PODGORICA - Usred glavnog grada Crne Gore uskoro će biti podignuto zdanje Centra za kulturu Turske, a građevina se podiže na temeljima Nemanjinog grada na ušću Ribnice u Moraču, preko puta državnog parlamenta i zgrade predsednika! Odluku je u sredu i zvanično „verifikovao“ gradonačelnik Miomir Mugoša nakon obilaska tvrđave sa ambasadorom Mehmetom Nijazi Tanilirom.
- Komplentan objekat finansirala bi Turska u dužem periodu, lokalitet bi mogao mnogo kvalitetnije da se čuva i održava i da bude dostupan svima, a posebno onima koji se zanimaju za kulturu Turske - poručio je Mugoša.
- Cilj nam je da napravimo potpunu restauraciju i stvorimo uslove za izgradnju centra!
I nauka se dala na uspostavljanje logike ovakvih odluka. Konzervator savetnik u „Muzejima i galerijama“ Magdalena Radunović je saopštila da su završena iskopavanja na delu tvrđave.
- Nije pronađen nijedan dokaz da su je gradili Nemanjići, a pronašli smo veliki broj predmeta iz turskog perioda - kategorična je Radunovićeva.
Prošlog meseca je u Podgorici veličanstveno obeleženo devet vekova od rođenja Stefana Nemanje - Svetog Simeona Mirotočivog, u hramu Hristovog Vaskrsenja, a ulicama crnogorskog glavnog grada litiju su predvodili patrijarh srpski Irinej i mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, sve do ušća Ribnice u Moraču, gde se po predanju rodio Simeon Mirotočivi. Zapamćene su reči protojereja Velibora Džomića:
- Došli smo na Nemanjin grad, a ne na tursku tvrđavu, kako godinama naš Svetosimeonski sabor neki klevetnički nazivaju!
Profesor Cetinjske bogoslovije dr Budimir Aleksić kaže da je odluka podgoričkih čelnika nastavak procesa promene identiteta Crnogoraca.
- U toku je pokušaj brisanja svih nemanjićkih tragova, falsifikovanja istorije i pamćenja! Pre deset godina izbrisan je naziv bulevara pored Skupštine Crne Gore i zgrade predsednika - Nemanjina obala, i proces rasrbljivanja je u ofanzivi. Prava je perverzija. Pokušavaju se Nemanjići predstaviti kao okupatori, a Turci kao oslobodioci i Evropejci! Ispada da naši preci nisu potezali sablje na paše i begove. Negiraju se bojevi i veličanstvene pobede Crnogoraca nad Turcima, a režim pokušava sakriti nemoguće, rat i mnogobrojne žrtve u borbama za oslobođenje Crne Gore od Otomanske imperije - podseća Aleksić.
Srbi u Crnoj Gori pokušaće da odbrane identitet i blistavu istoriju preko Instituta za srpsku kulturu, koji će uskoro biti osnovan u Podgorici.
- Do tada ćemo to činiti preko Srpske pravoslavne crkve i Matice srpske - Društva članova u Crnoj Gori - poručuje Budimir Aleksić.
Kosovski božuri za ćivot Sv. Petra Među Podgoričanima je ostalo predanje da je u centru grada postojao manastir Svetog apostola i jevanđeliste Marka. Upravo islamska porodica Đečević, koja živi na nekadašnjem imanju tog manastira, svake godine na Markovdan dočekuje mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija i mnogobrojni verni narod u litiji. Tom prilikom Đečevići, sledeći zavet predaka, mitropolitu predaju kosovske božure da ih prinese na ćivot Sv. Petra u cetinjskom manastiru.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore