Više od dva miliona stanovnika regiona Veneto, učestvovalo je u celonedeljnom glasanju, a 89 odsto njih izjasnilo se za nezavisnost od Italije. Iako jer reč samo o anketi ovaj procenat je izazvao haos na Tviteru...

VENECIJA - Građani Venecije i okolnih oblasti glasali su elektronskim putem za otcepljenje od ostatka Italije i formiranje sopstvene države, za šta se izjasnilo 89 odsto glasača! Više od dva miliona stanovnika regiona Veneto, učestvovalo je u celonedeljnom glasanju, a 89 odsto njih izjasnilo se za nezavisnost od Italije.

Elektronsko glasanje, koje su organizovale lokalne stranke, nije zakonski obavezujuće, ali ima za cilj da proceni podršku pozivu na raspisivanje referenduma. Na društvenoj mreži Tviter razbuktala se oštra diskusija između pobornika otcepljenja i Italijana koji ovo glasanje sa potcenjivanjem nazivaju "totalnom ludošću".
Pristalice otcepljenja kažu da bi nova Republika Veneto bila inspirisana starom Mletačkom Republikom, ekonomski, trgovinski i kulturno bogatom silom, koja je postojala od sedmog veka do pada pod vlast Napoleona 1797. godine.
venecija-gondola.jpg
Beta Ap 

Rezultat glasanja objavljen je u Padovi, gde je nekoliko stotina aktivista za otcepljenje slavilo i mahalo zastavama Mletačke Republike, preneo je AFP. Stranka Nezavisni Veneto, saopštila je pre glasanja, da je separatistički pokret podstakla očigledna nesposobnost vlade da iskoreni korupciju i zaštiti svoje građane od recesije.
Građanima istorijskih gradova kao što su Trevizo, Vičenca i Verona je na sajtu plebiscito.eu, postavljeno pitanje - ako bi nova republika bila stvorena - da li bi želeli da zadrže evro kao valutu i ostanu članica EU i NATO.

Predsednik regiona Veneto, Luka Zaja, izjavio je pre nekoliko dana stranim novinarima da Rim i dalje misli da je imperija koja Veneciju i okolne oblasti tretira "kao predgrađa Rimskog carstva".
On je dodao da Rim na stanovnike Veneta gleda samo kao na ljude koji treba da plate porez.

Pokretači onlajn glasanja, koje je počelo u nedelju 16. marta, a završeno večeras, rekli su da su inspirisani primerom Škotske, koja održava referendum o nezavisnosti od Velike Britanije u septembru i Katalonije, gde polovina stanovništva želi da se otcepi od Španije. Na drugoj strani, protivnici tvrde da bi odvajanje od Italije bilo neustavno.
Predlog zakona o referendumu, mora da odobri regionalni savet, pre nego što se nađe pred parlamentom u Rimu.