Pljušte peticije kojima se zahteva da se utvrdi ko je kriv za dug od 17,8 milijardi evra Hipo banke; Traži se formiranje parlamentarnog istražnog komiteta, koji bi razjasnio kako su nagomilani toliki dugovi

BEČ - Zakuvalo se.
Nagomilani gubici banke nekadašnje koruške banke Hipo (Hypo Alpe Adria), koje je preuzela čitava država Austrija (federacija), izazivaju sve veći bes kod naroda. Počele su da pljušte peticije, što poznatih ljudi, što običnog naroda. U njima se zahteva da se utvrdi krivac za 17,8 milijardi evra duga Hipa, kao i za to da se taj dug ne svaljuje na teret nedužnog naroda.

Tri peticije

Sve je češća praksa da Austrijanci peticije postavljaju na internet - uključujući internet-stranu austrijskog saveznog parlamenta. Parlamentarne partije tako imaju mogućnost da pozovu građane da podrže njihove zahteve.

Tri takve peticije pojavile su se u vezi s Hipo bankom. U svima se traži formiranje parlamentarnog istražnog komiteta, koji bi razjasnio kako su nagomilani toliki dugovi i kako su prebačeni na državu, prvo na pokrajinu Korušku, a onda na Republiku Austriju.

Krše dogovor

Zapravo, temeljna inicijativa za postavljanje peticionih zahteva na internet-stranicu austrijskog parlamenta krenula je od jednog maturanta iz najzapadnije austrijske pokrajine Forarlberg. Nju su prihvatile četiri opozicione partije u parlamentu - Slobodarci, Zeleni, Tim Štronaha (Team Stronach) i Neos - i odlučili su da tu peticiju i druge dve slične objedine u jedan zahtev vladi da se formira parlamentarni istražni komitet. Uz to, zahteva se i potpuna lista svih poverenika Hipa.

Prošlog utorka, kad je peticija o osnivanju parlamentarnog istražnog komiteta o Hipo banci imala više od 41.000 potpisa, u stalnom komitetu parlamenta za peticije došlo je do rasprave koja se završila prekidanjem sednice. Predsedavajući ovog komiteta Mihael Pok (Michael Pock) prekinuo je njegov rad nakon što je poslanik narodnjaka (ÖVP, u vladi sa SPÖ) tražio da se peticija pošalje parlamentarnom komitetu za finansije.

Na ruke Pramerovoj

Na taj način peticija više ne bi mogla da bude potpisivana. Pok kaže da vlada time krši dogovor da će se peticije poslati ministarstvu finansija, kao i Predsedništvu vlade, da se oni izjasne zašto ne žele parlamentarni istražni komitet o Hipu.

Nakon što je javnost saznala da vlada „torpedira“ narodnu peticiju, broj potpisa građana je skočio, pa je za vikend peticija imala već 65.000 potpisa. Pok kaže da vlada ne može tek tako da se igra sa zahtevima opozicije i građana. S druge strane, i ÖVP i socijaldemokrate (SPÖ) negiraju da su se složile s idejom da na peticiju odgovaraju ministarstvo finansija i vlada. Kako god bilo, narod je sve više revoltiran činjenicom da će svi morati da plaćaju nesposobnost, glupost, pohlepu, pokvarenost i kriminal malobrojnih.

Velik medijski eho imala je i peticija Rolanda Diringera (Roland Düringer), poznatog austrijskog kabaretiste, koji je prošle nedelje predao peticiju predsednici saveznog parlamenta Barbari Pramer (Barbara Prammer). U njoj se takođe traži osnivanje parlamentarnog istražnog komiteta o Hipu.

Pramerova je rekla da je i sama ogorčena razvojem događaja, ali nije potvrdila da je odmah za parlamentarnu istragu. Po njoj, o tome treba da se raspravlja na jesen, nakon što se napravi organizaciono rešenje i formira posebno preduzeće kojim će država preuzeti dugove Hipa. Opozicija ne može toliko da čeka, verovatno će nastaviti da postavlja zahteve o istražnom komitetu. Vlada ih je do sada tri puta odbijala.

Šta su sve mogli da urade
BEČKI METRO DO GRACA

Na internetu se pojavljuju različite, ilustrovane računice šta sve može da se uradi s količinom para koliko iznose obaveze Hipa, od toga da se četiri godine finansira visoko školstvo u Austriji, preko toga da se svakom stanovniku Austrije plati više od 2.100 evra, do toga da svi stanovnici sveta dobiju vodovod itd. Neke računice koje su se pojavile u elektronskim socijalnim medijima apsurdno su smešne, ali i one pokazuju koliko je para razbacao Hipo: s njima bi bečka metro linija U1, koja ide od severa do juga Beča, mogla da se produži do Graca, metropole austrijske Štajerske! Udaljenost između ova dva grada je, vazdušnom linijom, skoro 145 kilometara, auto-putem 199 km! Štaviše, jedna humoristička duša izračunala je da bi se za novac obaveza Hipa cela austrijska savezna vlada mogla oko 8.000 puta lansirati u svemir!