U austrijskoj prestonici, dnevno ili nedeljno, turistima iz celog sveta na internetu se iznajmljuje više od 1.000 stanova

BEČ - Ugroženi.
Jedan pogled na najpopularnije internet-portale govori sve. U Beču se trenutno na internetu turistima iznajmljuje više od 1.000 stanova, s tendencijom nezaustavljivog rasta. Hotelijeri se već osećaju ugroženima i traže oštrije propise i kontrolu pojedinaca koji privatno izdaju sobe i stanove. Privredna komora, međutim, ne vidi mnogo razloga za brigu.

Više od 1.000 privatnih hotelskih soba u Beču
Sezona putovanja je pred vratima, a tendencija iznajmljivanja soba i stanova od fizičkih lica sve je popularnija među omladinom, kao i onima koji svoje putovanje žele samostalno da kreiraju, bez stega turističkog aranžmana i hotelskih propisa. Na stranici jednog od najvećih internet-portala u ovoj branši, Airbnb, moguće je pronaći smeštaj u više od 34.000 gradova - između ostalog, i u Beču. Udruženje hotelijera nada se skorijoj zakonskoj regulativi koja bi zaustavila sve veću konkurenciju novih ponuđača.

U Beču se više od 1.000 stanova iznajmljuje, dnevno ili nedeljno, turistima iz celog sveta, a potrebno je samo prelistati ponude na internet-portalima. Što se tiče cene, ponude se kreću od nekoliko evra za noć, pa sve do 800 evra za tzv. loft (prostrani, svetli stanovi s visokim plafonima, bez pregradnih zidova), a u cenu nisu uračunati obroci. Ponuda ovakvih i sličnih stanova i soba u 2013. godini porasla je za 75 odsto, a broj turista koji na internet-portalu biraju ovu vrstu smeštaja veća je za čak neverovatnih 250 odsto.

Ovu promenu osećaju i bečki hoteli. Udruženje hotelijera smatra da problem, prema njihovom mišljenju, nisu privatni stanodavci koji turistima prepuštaju svoje domove, već oni koji na ovim internet-platformama nude po nekoliko stanova istovremeno, te na taj način vrlo svesno prave dobar biznis.

Zahtevi hotelijera

Ovi pojedinci imaju ista prava kao i hoteli, ali ne i iste dužnosti: oni, primera radi, ne moraju da prolaze stroge kontrole u okviru protivpožarne zaštite, a ne plaćaju ni dažbine gradu. Za ove pojedince, smatraju hotelijeri, turisti su čist profit.

Bečko udruženje hotelijera zahteva da se uvedu mere protiv osoba koje iznajmljuju više stanova. Hotelijeri žele uvođenje zakona po berlinskom modelu, koji predviđa da privatnici smeju da iznajme samo jedan stan, naime onaj naveden u prijavi prebivališta. Na taj način sprečila bi se kupovina dodatnih stanova koje bi pojedinci nudili turistima na internetu.

Bečka privredna komora trenutno ne vidi razlog za brigu (a ni za delanje), smatrajući da će popularnost portala Airbnb i sličnih uskoro nestati. A u Airbnbu posao cveta, toliko da se razmišlja o proširenju. Ova startap (start-up) firma osnovana 2008. godine u potrazi je za zainteresovanim finansijerima, a šuška se da je jedan već pronađen. Ukoliko dođe do ove saradnje, Airbnb bi mogao da ostvari 359,4 miliona evra „svežeg“ kapitala, te tako postane jedna od trenutno najvrednijih i najperspektivnijih mladih kompanija.