Dosadašnju predsednicu na čelu ove veoma uticajne privredne institucije zameniće kolega iz Privrednog saveza

BEČ - Rokada na vrhu.
Bečki građevinski preduzetnik Valter Ruk (Walter Ruck) postaće predsednik Privredne komore (PK) Beča. Ruk će zameniti dosadašnju predsednicu Brigite Jank (Brigitte Jank), koja je dala ostavku nakon što su neki njeni saradnici, uključujući i šefa kabineta, iz narodnjačkih redova prešli u Neos.

Austrijska Narodna partija (ÖVP) tradicionalno upravlja Privrednom komorom u državi, kako na saveznom nivou, tako i u gradu pokrajini Beč. Predsednik PK je izuzetno visoka politička funkcija, bilo da je reč o saveznoj komori ili nekoj od pokrajinskih. Predsednik PK u Beču predstavlja i artikuliše interese 100.000 preduzeća, odnosno njihovih vlasnika.

Ubedljiva pobeda

Kao i Jankova, Ruk je iz narodnjačkog Privrednog saveza (Wirtschaftsbund), tradicionalno najjače frakcije u PK Beča. Na sastanku bečke pokrajinske skupštine Privrednog saveza Ruk je dobio daleko veću podršku od drugog kandidata za predsednika, poslovnog savetnika Roberta Bodenštajna (Robert Bodenstein), koji je bio kandidat predsedništva.

Međutim, kandidat predsedništva Bodenštajn nije se svideo većini delegata. Ruk je dobio 83 od ukupno 100 glasova, te postao naslednik Jankove. Bodenštajn je sportski primio poraz i ostaje u osmočlanom predsedništvu Privrednog saveza Beča. Uz Ruka i Bodenštajna, jedno od poznatijih lica u ovom predsedništvu je i Bernt Kverfeld (Berndt Querfeld), vlasnik velike, stare bečke kafane „Lantman“ (Café Landtmann).

Slede izbori

Nakon što zameni Jankovu, najkasnije krajem juna, Ruka u februaru ili martu sledeće godine čekaju izbori za PK Beča. Privredni savez sigurno želi da odbrani apsolutnu većinu, ali to neće biti nimalo lako. Ako izgube većinu, socijaldemokrate bi od narodnjaka mogli da preuzmu vođstvo u PK Beča, prvi put.

Ruk će verovatno nastaviti dosadašnju politiku Privrednog saveza u PK Beča, zalagati se za veći privredni rast, za manje poreze i doprinose, kao i za jačanje proverenog modela dualnog obrazovanja, uz rad učenika u privredi, po kojem je Austrija poznata i koja zbog ovakvog sistema obrazovanja ima jednu od najnižih stopa nezaposlenosti mladih u Evropi.

Previše
JANKOVA BILA POD VELIKIM PRITISKOM

Brigite Jank je početkom meseca saopštila da se povlači.
- Dajem ostavku na mesto predsednice Bečkog privrednog saveza, kao i na funkciju predsednice Bečke privredne komore u korist mlađih generacija - potvrdila je tada Jank u intervjuu bečkom Standardu, naglasivši da je neophodno uskladiti prioritete budući da od prošle godine sedi u austrijskom parlamentu, gde deluje i kao portparol Narodne stranke za pitanja obrazovanja.
Međutim, nije samo preopterećenost funkcijama razlog za njenu naglu ostavku. Prema pisanju Standarda, Jank je poslednjih meseci bila pod sve većim pritiskom - sa jedne strane zbog nezadovoljstva privrednog krila narodnjaka aktivnostima partije na pokrajinskom nivou, sa druge zbog sve češćeg prelaska crnih funkcionera u redove Neosa.