6,1 PO RIHTERU: Još jedan zemljotres potresao sever Čilea
SANTIJAGO - Zemljotres jačine 6,1 stepen Rihterove skale potresao je noćas severne delove Čilea, dva dana pošto je istu oblast pogodio snažan zemljotres od 8,2 stepena u kom je šest osoba poginulo.
Epicentar najnovijeg potresa, jednog u nizu posle prvog zemljotresa, registrovan je na 76 kilometara jugoistočno od grada Ikike, na severu zemlje.
Građani tog grada sa 180.000 stanovnika strahuju od novih potresa, noći provode na otvorenom i u dugim redovima čekaju da kupe osnovne namirnice, prenela je agencija AFP dodajući da su se cene hleba i vode udvostručile.
Tužilaštvo je naložilo da se uhapse svi vlasnici prodavnica koji podižu cene namirnica. Predsednica Čilea je naredila da se u pogođenoj oblasti rasporede vojnici da bi sprečili eventualnu pljačku.U zemljotresu jačine 8,2 stepena Rihterove skale koji je u noći između utorka i srede pogodio severnu obalu Čilea, poginulo je šest osoba.
U pogođenoj oblasti nije pričinjena znatna šteta, ali su klizišta blokirala pojedine puteve, struju nije imalo na hiljade ljudi, jedan aerodrom je oštećen a nekoliko objekata zahvatio je požar.Zemljotres je bio veoma snažan a zatresao je, ekvivalentnom jačinom od 4,5 Rihtera i glavni grad Bolivije udaljen 470 kilometara. U prvih nekoliko sati, usledilo je 10 naknadnih potresa, među njima i jedan jačine 6 stepeni Rihtera.Zemljotres je zatresao i moderne zgrade u Peruu i bolivijskoj prestonici La Pasu.
Čile se nalazi na jednom od najtrusnijih područja u svetu. Zemljotres jačine 8,8 stepeni Rihterove skale i nakon toga cunami, pogodili su tu zemlju u februaru 2010. godine i tada je poginulo više od 500 ljudi, uništeno 220.000 kuća i pričinjena i druga šteta u priobalju.Najjači zemljotres registrovan u Čileu, od 9,5 stepeni Rihtera, dogodio se 1960. godine i tada je poginulo više od 5.000 ljudi.
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti