Aleksej Miler je ukazao i da obrnuti tok gasa često nije tehnički moguć, a da - čak i da to može, "u svakom slučaju je nelegalno"

MOSKVA - Direktor Gasproma Aleksej Miler ocenio je da bi bio nelegalan obrnuti protok gasa - iz EU u Ukrajinu, čime Brisel planira da pomogne proevropskoj vladi u Kijevu da se izbori sa ruskom strategijom poskupljivanja gasa da bi slomila ukrajinsku ekonomiju.

Miler je ukazao i da obrnuti tok gasa često nije tehnički moguć, a da - čak i da to može, "u svakom slučaju je nelegalno", preneo je danas Euraktiv Srbija. "Mi duboko sumnjamo da je obrnuti tok gasa iz Slovačke do, recimo, Donjecka, Harkova ili Kijeva, fizički moguć", rekao je Miler u intervjuu za ruski kanal NTV.

Prvi čovek Gasproma insistira da gasovodom "gas ne može da ide u oba smera u isto vreme". "Mislim da evropske kompanije koje planiraju da isporučuju gas Ukrajini tim obrnutim tokom, treba dvaput da razmisle da li su takve transakcije zakonite", kazao je Miler.

aleksej-miler-i-vladimir-putin.jpg
Reuters 

Ukrajina već dobija gas koji gasovodom ide u obrnutom smeru - iz Poljske i Mađarske, a uskoro treba da profukcioniše ista šema i sa Slovačkom. Iako je to u osnovi ruski gas, jeftiniji je od 400 dolara za hiljadu kubnih metara, koliko je Kijev plaćao do kraja prošle godine.

Ukrajinski premijer Arsenij Jacenjuk rekao je za vikend da Ukrajina može da dobije do 20 milijardi kubnih metara gasa godišnje iz obrnutog toka iz Slovačke, Poljske i Mađarske.

Pošto je bivši ukrajinski predsednik Viktor Janukovič lane odbio da potpiše sporazum o povezivanju svoje zemlje sa EU i odlučio da umesto toga razvije odnose sa Rusijom, Gasprom je spustio cenu svog prirodnog gasa Ukrajini za trećinu, na 268 dolara za hiljadu kubnih metara. Međutim, pošto je zbačeni Januković pobegao u Rusiju, a Ukrajina dobila novu, proevropsku vladu, Gasprom je cenu gasa povećao za 80 odsto, na 485 dolara za hiljadu kubnih metara.

Kako je preneo Euraktiv Srbija, Miler je rekao i da Ukrajina duguje Gaspromu 11,4 milijarde dolara po osnovu toga što je Moskva unapred platila za stacioniranje crnomorske flote u Sevastopolju. Ali Moskva je prošlog meseca anektirala ukrajinsko poluostrvo Krim gde je ta luka. Harkovskim sporazumom potpisanim 30. aprila 2010. godine, Rusija je Ukrajini garantovala popust od 100 dolara na 1.000 kubnih metara gasa u zamenu za korišćenje luke u Sevastopolju za svoju flotu.

Po Mileru, pošto sada više nema sporazuma iz Harkova, "ugovor je nevažeći", te Kijev treba da vrati novac Moskvi.

(Kurir/Beta)