Na virtuelnoj stranici grad javnosti predstavio stanje budžeta za period 2001-2012. godine

BEČ - Da svi vide.
Grad Beč je javnosti predstavio stanje gradskog budžeta u periodu 2001-2012, i to na internet stranici Offenerhaushalt.at Crveno- zelena koalicija ovaj projekat smatra važnim korakom u pravcu veće transparentnosti gradskih poslova, dok ÖVP nije zadovoljan učinjenim jer misli da samo objavljivanje izveštaja nije dovoljno.

Najveći opštinski budžet u Austriji moguće je pogledati na internet stranici Centra za istraživanje javne uprave (KDZ). Prema rečima zamenice gradonačelnika Renate Brauner, učinjen je izuzetno važan korak.
- Kao gradsku ministarku finansija, izuzetno me raduje ponuda Centra za istraživanje javne uprave. Ovom odlukom činimo mnogo za povećanje transparentnosti gradskih finansija - izjavila je Braunerova.

Kritika narodnjaka

I Martin Margulis (Martin Margulies), finansijski portparol Zelenih, podržava ovakav pristup.
- Na ovaj način će svi građani Beča moći da steknu lakši uvid u to gde odlazi gradski novac i koja su naša težišta kad je reč o gradskom budžetu - kaže Margulis.
Da nisu svi oduševljeni ovom odlukom, pokazuje i izjava šefa bečkog ÖVP Manfreda Juracke (Manfred Juraczka). On zahteva oprez i smatra da su hvalospevi upućeni gradskoj koaliciji prenagljeni.

Sa jedne strane Juracka podseća da je „ova novost rezultat upornosti njegove partije“, koja je tražila „otvaranje“ budžeta još u novembru 2013. godine, a sa druge strane misli da je javno predstavljanje budžeta samo početak poboljšanja transparentnosti u Beču.
- Gradska vlast sada ne sme da posustane. Beču je neophodna veća transparentnost, kao i razvoj budžeta u pravcu modernog poslovnog izveštaja - objasnio je Juracka.

Do detalja

Na adresi Offenerhaushalt.at zainteresovani će pomoću skica, tabela i grafika moći da pogledaju koliko novca je investirano u različite oblasti, poput obrazovanja, kulture, sporta i nauke u periodu od 2001. do 2012. godine, što ovu stranicu čini naprednijom verzijom sajta Open.wien.at/site/, na kome je i ranije bilo moguće dobiti uvid u različite podatke iz javnog sektora.

Podaci koji su sada dostupni javnosti (Open Government Data) jesu informacije iz javnog sektora, koje su, u interesu građana, javnosti dostupne u punom obimu. Osnovni cilj „otvaranja“ ovog i sličnih izveštaja je povećana transparentnost. U teoriji, ova inicijativa bi mogla da dovede do povećanja učešća građana u gradskoj politici, kao i do poboljšanja kvaliteta odluka gradske vlade i uprave.