AUSTRALIJA: Nestali boing tražićemo i dalje, pare nisu problem
KANBERA - Australijski ministar odbrane Dejvid Džonston izjavio je danas da se njegova zemlja zalaže za nastavak potrage za avionom "Malezijan erlajnsa" koji je nestao pre mesec i po dana, uz poruku Maleziji i Kini da troškovi nisu problem.
Australija predvodi potragu za "boingom" 777, koji je sa 239 putnika, od kojih dve trećine kineskih, i članova osoblja bez traga nestao 8. marta na liniji Kuala Lumpur-Peking, a na osnovu satelitskih podataka se sumnja da se, naglo promenivši smer sat vremena po poletanju, srušio u Indijski okean, oko 2.000 severozapadno od Perta na zapadu Australije.
"Želimo da nađemo taj avion. Želimo da kažemo našim prijateljima u Maleziji i Kini da se pitanje troškova ne postavlja i da ćemo im pomoći u ovim tragičnim okolnostima", poručio je danas Džonston, prenosi francuski list "Figaro".
Uprkos neuspešnoj potrazi, istražitelji i dalje smatraju da se avion na letu MH370 zapravo srušio duž australijske obale, rekao je premijer Australije Toni Abot.
"Mišljenje eksperata je da se avion srušio u Indijski okean i oni su identifikovali zonu u kojoj je to moglo da se desi, 700 kilometara dugu i 80 kilometara široku", kazao je danas premijer Abot.
"Mi nismo završili potragu. Još ništa nismo našli, ali želim da naglasim da se Australija neće odmarati sve dok ne budemo učinili sve što je u ljudskoj moći kako bi se razrešila ova misterija", poručio je.
Potraga za nestalom letelicom uz pomoć aviona, brodova i robotičkih podmornica do sada nije dovela do rezultata.
Brodovi koji su patrolirali tokom nekoliko nedelja nisu naišli ni na kakve ostatke, a ni avioni iz vazduha ih nisu primetili, dok su satelitski snimci pokazali na stotine plutajućih predmeta, pa podmornica-robot opremljena sonarnim uređajem već 10 dana istražuje površinu od 400 kvadratnih kilometara.
Robotička podmornica je danas po deseti put zaronila na dno okeana i istražila više od 80 odsto površine na koju ukazuju signali koje su registrovali istraživački brodovi i koji odgovaraju signalima koje emituju baterije iz crne kutije.
"Ništa neuobičajeno nije detektovano", saopštio je Združeni centar za koordiniranje službi (JAČ), zadužen za organizovanje potrage.
U međuvremenu, međunarodni tim koji traga za malezijskim boingom 777 razmatra naizgled neverovatnu mogućnost da je avion negde sleteo, umesto da se srušio u Indijski okean.
Eksperti procenjuju da su operacije potrage za nestalim avionom dosad koštale stotinak miliona dolara, što će ove napore učiniti najskupljim u istoriji vazduhoplovstva, zaključuje pariski dnevnik.
JAKA PORUKA PREDSEDNIKA VUČIĆA: Znate koja ptica se popne orlu, pa ga kljuca stalno?