Rusiji treba Evropa i Evropi treba Rusija više nego što joj trebaju SAD, smatra predsednik poslaničkog kluba FPÖ Johan Gudenus

BEČ - Slobodarska partija Austrije (FPÖ) ne podržava samo Srbe i politiku Srbije. Neki njeni funkcioneri javno podržavaju i Ruse i Putinovu politiku. Johan Gudenus (Johann Gudenus), predsednik poslaničkog kluba slobodaraca u bečkoj gradskoj/pokrajinskoj skupštini, često u poslednje vreme putuje u Rusiju i ne deli mišljenje onih koji kritikuju ruskog predsednika Putina.

Gudenus, koji je tokom studija prava i međunarodnih odnosa delom boravio u Rusiji i dobro govori ruski, dobar je poznavalac Rusije. Nedavno je dao intervju koji je objavljen u medijima u Rusiji i Nemačkoj. U njemu naglašava da je strah od Rusije zasnovan na stereotipima Hladnog rata, delom i na iskustvima iz Drugog svetskog rata.
- Resantimani se lako reaktiviraju, a zanimljivo je što su protiv Moskve najglasniji upravo liberalni, levi mediji, koji inače svima drugima prebacuju da su ksenofobni, neprijatelji stranaca i slično - primećuje Gudenus.

Putin je konsolidovao Rusiju

- Evropu s Rusijom povezuje mnogo više nego sa SAD - dodaje Gudenus.
On smatra da upravo Amerika na sve moguće načine sprečava približavanje Evrope Rusiji.
- Nije Rusija, već su SAD rasporedile kontingente svojih vojnika širom sveta u nastojanju da destabilizuju i ruše vlade - uz pomoć NATO pakta i, nažalost, uz pomoć Austrije - konstatuje Gudenus i dodaje:
- Putin je konsolidovao Rusiju, koja je prethodno, u vreme Gorbačova i Jeljcina, bila rasprodata.

Gudenus navodi anegdotu iz vremena pre Putina kad se u Moskvi rukom pokazivalo na sedište ruske vlasti - ali ne u pravcu Kremlja, već u pravcu američke ambasade!
- Za razliku od Jeljcina, koga su kontrolisali domaći oligarsi i koji je bio marioneta Zapada, Putin je stavio oligarhe pod kontrolu i ne igra više kako Amerika svira - konstatuje Gudenus.

Uzdrman svetski poredak

S partijskim kolegom Johanesom Hibnerom (Johannes Hübner) Gudenus je bio posmatrač na referendumu na Krimu. Kaže da su mogli slobodno da putuju po Krimu, pri čemu su bili i u delovima Krima naseljenim Krimskim Tatarima. Ni tamo nije bilo vidljivih problema, ali je uočena manja izlaznost na glasačka mesta.
- U Sevastopolju je bilo pravo narodno veselje. Sevastopolj je bio i biće ruski - zaključuje Gudenus.
Rezultat referenduma, po njemu, potpuno odgovara atmosferi koju su doživeli. Pritom kaže da i Hibnera i njega u Austriji optužuju da su proruski orijentisani.

Po Gudenusu, referendum na Krimu je definitivno uzdrmao unipolarni svetski poredak. Rusija je pokazala da se oporavila od raspada SSSR i da je ozbiljan konkurent SAD.
- Jaka Rusija može samo da koristi Evropi jer umanjuje uticaj SAD i dovodi Evropu u balans. Sankcije protiv Rusije nimalo nisu u interesu zapadnoevropskih zemalja, uključujući i Austriju, koje su veliki investitori u Rusiji - i ogromni kupci energenata iz Rusije. Rusiji treba Evropa i Evropi treba Rusija više nego što joj trebaju SAD. Uskoro niko više u Evropi neće dopustiti da mu SAD budu staratelj - uveren je Gudenus.