Studenti Filozofskog u Nikšiću uče srpski umesto crnogorskog!
PODGORICA - Osam godina od sticanja nezavisnosti, na Filozofskom fakultetu u Nikšiću umesto crnogorskog izučava se srpski jezik, iako je od 19. oktobra 2007. godine crnogorski službeni jezik u zvaničnoj upotrebi.
Sagovornici podgoričkog radija Antena M saglasni su da je crnogorski jedini zvanični jezik koji treba da poštuju sve institucije. Ipak, kako kažu, procedure koče realizaciju nekih projekata pa će se na preimenovanje srpskog u crnogorski sačekati još bar godinu.
Bivši ministar prosvete Slobodan Backović je naglasio da se i danas predaje sintaksa srpskog jezika, savremeni srpski jezik i tako dalje. "Čak se i na studijskom programu za učitelje ne uči crnogorski, već uče jezik koji je standardizovan u drugoj zemlji - srpski jezik. A oni treba da rade sutra u crnogorskim školama“, rekao je on.
Backović je podsetio da je odmah po usvajanju ustavnog rešenja da crnogorski bude službeni jezik, za vreme svog mandata uputio pismo Filozofskom fakultetu i Institutu za strane jezike da u svojim nastavnim planovima promene naziv i sadržaj nastavnog predmeta te da naziv srpski preimenuju u crnogorski.
To je, kako kaže, bila zakonska obaveza o koju se, nažalost, Filozofski fakultet oglušio, istakao je on.
Tadašnja dekanica Filozofskog fakulteta, kojoj je Backović uputio dopis, Bojka Đukanović smatra međutim da se takve odluke moraju razmotriti na najvišim instancama Univerziteta Crne Gore.
"Filozofski fakultet se ni jednog sekunda nije oglušio o bilo kakvu odluku koja je donesena na državnom nivou i koja je bila neko sistemsko rešenje. Ali Filozofski fakultet nije samostalna jedinica da bi odluke tog tipa donosio samostalno. Te odluke su se morale i moraju se donositi sistemski“, rekla je Đukanovićeva.
Budući dekan Filozofskog fakulteta Goran Barović, koji 20. avgusta stupa na dužnost, kaže da je preimenovanje jezika planirano kroz projekat odvajanja Filološkog od Filozofskog fakulteta.
"Zaustavljanjem od Rektorata kompletnog tog projekta i to je stalo, kad bude ono realizovano i to će biti realizovano u paketu sa tim“, uveren je on.
Iako već osam godina ta univerzitetska jedinica kao studijski program ima Odsek za Srpski jezik, ni bivši ali ni budući dekan nemaju dilemu da je crnogorski jezik obavezan.
"Ono što je zvaničan jezik mora biti obaveza apsolutno za sve institucije“, poručila je Bojka Đukanović.
Sa njom se slaže i Barović koji kaže da bez crnogorskog jezika ne bi smela da bude ni jedna institucija na bilo kom nivou obrazovanja. Barović međutim kaže da u ovoj školskoj godini promena po tom osnovu sigurno neće biti i dodaje da promene neće bitini naredne godine.
"Od naredne školske godine neće moći jer ta procedura ipak mora da prođe neku administraciju za to u najboljoj varijanti treba par meseci“, naveo je Barović.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore