KRV TEČE UKRAJINOM: NATO gomila snage na granici s Rusijom!
U trenutku kad istokom Ukrajine teče krv prolivena u bratoubilačkom građanskom ratu između proruskih aktivista koji žele federalizaciju zemlje i vojske verne vlastima u Kijevu, NATO je za samo nekoliko dana utrostručio prisustvo svojih snaga u tom delu Evrope, odnosno na ruskom pragu - u baltičkim zemljama.
Istovremeno, primećeno je znatno jačanje vojske Rusije na teritoriji Krima i u skladu s tim Ukrajina je juče zatvorila granice prema tom poluostrvu, a zvanična Moskva upozorila da je ukrajinska kriza dostigla tačku pucanja i da predstavlja ozbiljnu pretnju po mir u Evropi.
Vazdušnim prostorom Litvanije, Letonije i Estonije, kojima obično patroliraju četiri aviona iz tih zemalja, sada leti dodatnih 10 borbenih letelica iz Britanije, Poljske i Danske.
Prisutni i brodovi SAD
- Utrostručili smo prisustvo svojih snaga u vazduhu u baltičkom regionu kako bismo demonstrirali posvećenost NATO solidarnosti i da bismo bili u stanju adekvatno da odgovorimo na bilo kakvo neprikladno ponašanje drugih - rekao je general Adrijan Bredšo, zamenik vrhovnog zapovednika Severnoatlantske alijanse, i podsetio da bezbednost situacije u Evropi u vreme dramatičnih dešavanja u Ukrajini i dalje omogućava i Amerika, čija dva vojna broda patroliraju Crnim morem u blizini ruske teritorije.
Istovremeno, na krimskom poluostrvu - oblasti koja se 16. marta zvanično otcepila od Ukrajine i pripojila Rusiji - prethodnih dana primećeno je značajno jačanje ruske vojske. U skladu s tim, vlada u Kijevu u ponedeljak je najavila zatvaranje granica s Krimom.
- Vlada je odlučila da privremeno zatvori granične prelaze i punktove prema Krimu zbog pogoršanja tamošnje situacije, kao i zbog agresije Ruske Federacije - rečeno je iz Kijeva.
Pretnja miru u Evropi
Takođe, ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov upozorio je juče da kriza u bivšoj republici SSSR predstavlja pretnju za mir i stabilnost u Evropi, posebno ukoliko međunarodna zajednica ne odgovori na kršenja ljudskih prava u toj zemlji.
Prema pisanju američkog Prisonplaneta, sada kada više ni vlasti u Kijevu ne negiraju da se Ukrajina nalazi usred građanskog rata u kome je u poslednjih nekoliko dana više od sto ljudi izgubilo život, do eskalacije te drame mogle bi da dovedu dve situacije - uključivanje Rusije u sukob, a zatim i NATO.
Istoričar tvrdi da aktuelni sukobi podsećaju na 1914.
SVET NA PRAGU SVETSKOG RATA
Pojedini stručnjaci smatraju da se svet nalazi na pragu novog velikog rata. Naime, na međunarodnom simpozijumu „Prisećanje na 1914: razmišljanja o nasledstvu Prvog svetskog rata“, koji se održava u Zagrebu, istaknuti istoričar Kristofer Klark sa Univerziteta u Kembridžu rekao je da aktuelna drama u svetu sve više podseća na ono stanje koje je prethodilo Prvom svetskom ratu 1914.
- Tada se govorilo o „umornom divu“, a i danas postoji zamor sila i postoji mnogo regionalnih kriza - rekao je Klark.
Prema njegovom mišljenju, pre 100 godina bilo je reči o krizi koja je bila najsloženiji događaj novije istorije. U to vreme bilo je veoma privlačno pojednostaviti stvari i svaliti krivicu na jednu državu. Međutim, problem je što se i danas postupa na sličan način.
Putinov apel Zapadu
REAGUJTE NA ZLOČINE
Predsedniku Rusije Vladimiru Putinu juče je predstavljena Bela knjiga ruskog ministarstva spoljnih poslova, odnosno izveštaj s listom masovnih kršenja ljudskih prava u Ukrajini koja su počinili neonacisti. Moskva je pozvala međunarodnu zajednicu da odgovori na te zločine jer će u suprotnom biti destruktivnih posledica po mir.
ČINJENICE
Avioni NATO u Baltiku
- Britanija, Poljska i Danska preuzele su na sebe pojačanje vojnog prisustva NATO u vazdušnom prostoru baltičkih zemalja
- te tri države šalju 12 vojnih aviona kako bi zamenile letelice „10 F-15C igl“, koje se već nalaze tamo
- u pitanju je misija koja će trajati najmanje četiri meseca
- dodatno, Francuska je poslala četiri aviona kako bi zamenila letelice MiG-29, koje je Poljska poslala u baltički region
- Kanada je u Rumuniju poslala šest aviona presretača kao znak savezničke solidarnosti sa istočnoevropskim članicama koje se graniče s Ukrajinom i Rusijom
Ruska dominacija na Krimu
- više desetina ruskih aviona, među kojima su i supersonični strateški bombarderi i velike vojne transportne letelice i lovci, od nedelje se nalaze na Krimu
- stručnjaci su primetili lovce „suhoj su-34“, kao i avione-cisterne i aparate MiG-29
- na Krimu se nalazi između 25.000 i 30.000 ruskih vojnika
- takođe, u Sevastopolju je usidrena Crnomorska flota, koja broji 11.000 marinaca sa više od 30 vojnih brodova i četiri eskadrile vojnih aviona
"DANAS SU POKUŠALI DA SPREČE DA PENZIONERI U SRBIJI DOBIJU POVIŠICU U DECEMBRU" Vučić o opoziciji: Možete misliti kakva bi to katastrofa bila