Operaciju je trebalo da izvedu švedski špijuni u Stokholmu, ali je propala jer je Jurija Brežnjeva upozorila sovjetska krtica

STOKHOLM - Britanski špijuni slali su atraktivnu švedsku obaveštajku da namami u klopku sina bivšeg sovjetskog lidera Leonida Brežnjeva, otkrivaju upravo objavljeni memoari nekadašnjeg šefa švedske obaveštajne agencije Sapo, Olofa Fransteda.

Fransted je bio na čelu Sapoa od 1966. do 1978. godine, a u knjizi pod naslovom "Lovac na špijune" opisuje kako je bila zamišljena ta akcija.Britanci su, naime, verovali da će pomoću kompromitujućih fotografija Jurija Brežnjeva ucenjivati njegovog oca i dobijati važne informacije i usluge u hladnoratovskoj špijunskoj igri.

Za mamac je izabrana tajanstvena špijunka za koju se znalo jedino da se zove En i da nikad nije zakazala. Međutim, plan je propao jer je dvostruki švedski agent Jurija upozorio da mu se sprema zamka. "I danas se razbesnim kad se setim toga”, piše Fransted u svojoj knjizi.

stokholm-vatromet.jpg
Reuters 

U to vreme, sedamdesetih godina prošlog veka, kad je Jurij stigao u Stokholm kao šef tamošnje ruske ekonomske misije, glavni grad Švedske bio je poznat po hedonističkim zabavama i tzv. pidžama partijima, koje je Sapo ponekad snimao.

Nekoliko lepotica angažvano je da zavedu Jurija i još dva Rusa iz njegove pratnje, a zatim da ih odvuku u stan u bogataškoj četvrti Ostermalm. Ta taktika je redovno uspevala sa Šveđanima i zapadnjacima, pa su verovali da će joj i Rusi podleći. Naravno, u stan su prethodno postavljene kamere i svaki ćošak je bio ozvučen.

"Glavno oružje bila je En, a Britanci su nas uveravali da nikad nije podbacila", objasnio je Fransted u knjizi.

breznjev-plakat.jpg
Reuters 

Međutim, Jurij je izbegao zamku zahvaljujući krtici - švedskom agentu Stigu Berlingu, koji je u Sapou bio zaposlen od 1973. i 1979, a njegova uloga u propaloj misiji otkrivena je tek kad je osuđen za izdaju 1979. godine.

Bergling je osuđen na doživotnu robiju, ali je pobegao 1987, pa se vratio i prijavio 1994, a onda odslužio još tri godine. Juri Brežnjev je radio na visokoj poziciji u ruskom ministarstvu trgovine u Moskvi, a onda je bio prisiljen da se pouvče u penziju zbog optužbi za korupciju. Umro je prošle godine.

(Kurir/Jutarnji list)