Policija i vojska patroliraju ogromnim prostranstvom glavnog pekinškog trga i okolnih ulica, zaustavljaju vozila i legitimišu prolaznike
25. GODIŠNJICA: Četvrt veka od masakra na Tjenanmenu Foto: Reuters

PEKING - Peking se danas nalazi pod neviđenim merama bezbednosti na 25. godišnjicu brutalnog vojnog slamanja prodemokratskih protesta na trgu Tjenanmen.

tjenanmen.jpg
Foto: Reuters

Policija i vojska patroliraju ogromnim prostranstvom glavnog pekinškog trga i okolnih ulica, zaustavljaju vozila i legitimišu prolaznike, prenela je agencija AP. Novinarima je rečeno da napuste to područje zbog uobičajene ceremonije podizanja zastave. Na desetine aktivista, disidenata i drugih kritičara vlasti policija je još ranije pritvorila, stavila u kućni pritvor ili ih poslala van Pekinga.

tjenanmen.jpg
Foto: Reuters

Kina ne dozvoljava javnu diskusiju o događajima 3. i 4. juna 1989. godine, kada su se vojnici u tenkovima i oklopnim vozilima probijali do srca grada, usmrtivši na stotine nenaoružanih demonstranata i posmatrača.

tjenanmen.jpg
Foto: Reuters

Vlada nikada nije saopštila ukupan broj žrtava tog krvavog gušenja demonstracija.Međutim, vlasti su dozvolile porodicama nekih ubijenih demonstranata da posete njihove grobove pod policijskom pratnjom.

tjenanmen.jpg
Foto: Reuters

Džang Sjanling, čiji je sin Vang Nan ubijen, rekla je da iako je prošlo 25 godina od tada ima osećaj da se to dogodilo juče."Rane su i dalje duboke. I iako sada možemo da prolijemo manje suza nego u prošlosti, naša osuda je mnogo jača", rekla je ona.

Stav Pekinga je da je protest, predvođen studentima, imao za cilj obaranje vladajuće Komunističke partije i odvođenje Kine u haos. Lideri protesta su rekli da su tražili veću demokratiju i slobodu kao i okončanje korupcije i protekcije u okviru partije, navela je agencija AP.