Analitičar Konstantin Krutihin naveo četiri razloga zbog kojih je taj projekat sa ekonomske tačke gledišta loša investicija

MOSKVA - Ispitali situaciju.
Neposredno nakon što su bugarske vlasti pod pritiskom Zapada odlučile da zaustave izgradnju Južnog toka ruski eksperti ocenili su da bi taj gasovod ionako bio neisplativ za Rusiju. Analitičar Konstantin Krutihin naveo je četiri razloga zbog kojih je taj projekat sa ekonomske tačke gledišta loša investicija za Moskvu.

Problemi

Prema njegovim rečima, jedan od problema je taj što potražnja za ruskim gasom u Evropi neće rasti za više od 30 milijardi kubnih metara gasa godišnje i to će biti pokriveno uvozom tečnog gasa, a ne proizvodnjom „Gasproma“. Takođe, snaga već postojećih gasovoda je suvišna.

- Ona je dostigla 250 milijardi kubnih metara godišnje, a prošle godine je kroz te cevi prošlo svega 138 milijardi - rekao je Krutihin.

Treće, izgradnja gasovoda prema Evropi kosi se sa proglašenom kremaljskom strategijom o osvajanju azijskih tržišta. Naposletku, nije jasno gde će „Gasprom“ naći novac za istovremeno finansiranje Južnog toka, koji bi mogao da košta više od 70 milijardi dolara, i recimo, gasovoda prema Kini, gde ukupna cena prevazilazi 100 milijardi dolara.

- Političku slabost ruskog rukovodstva, koje želi da po svaku cenu kazni Ukrajinu lišavanjem tranzita gasa, eksploatiše alavi lobi građevinara koji grade gasovode - smatra ruski stručnjak.

Predsednik Komiteta za energetiku Državne dume Ivan Gračov saopštio je da sudbina projekta sada zavisi samo od Rusije.

Donošenje odluke

- Ako se dogovori sa Evropljanima o zajedničkom upravljanju ukrajinskim gasnim sistemom, oni neće biti protiv Južnog toka - rekao je Gračov.

Prema njegovom mišljenju, odustajanje od Južnog toka bilo bi pogrešan potez za Rusiju jer je država već uložila znatna sredstva u taj projekat.