Viševekovna mržnja cepa Bliski istok
Religijske tenzije između sledbenika dve verzije iste vere u korenu su separatističkih težnji grupe ISIL, koja je svakim danom sve bliže tome da upadne u glavni grad Iraka Bagdad, zbog čega je premijer te zemlje Nuri el Maliki zahtevao od parlamenta da proglasi vanredno stanje i ponovo zatražio od SAD da izvede vazdušne napade na položaje ekstremista.
Dve struje u islamu
Pripadnici Islamske države Irak i Levant veruju u ekstremnu sunitsku verziju islama i pokušavaju da zbace vladajuće šiite u Iraku i Siriji. Razlog netrpeljivosti je u tumačenju vere i tome da li bi naslednik proroka Muhameda trebalo da bude njegov rođak, što podržavaju šiiti, ili onaj koga odaberu plemenske starešine, što je koren sunitskog tumačenja. Drugo shvatanje vlada u Turskoj, Saudijskoj Arabiji, Libanu i Jordanu, zemljama koje takođe strahuju da bi ekstremna tumačenja islama mogla izmestiti nestabilnost iz Iraka i na njihovu teritoriju.
Inače, na putu ka Bagdadu teroristi ISIL juče su napali i osvojili 75 odsto iračke rafinerije nafte, smeštene u Baidži, nadomak prestonice. Takođe, u centru grada su pomoću automobila bombe ubili 12 ljudi, a ranili 30. Istovremeno, najmanje 40 Indijaca zaposlenih u jednog turskoj građevinskoj firmi oteto je blizu grada Mosula, koji je nedavno pao u ruke sunitskih pobunjenika, a 80 građana Turske, uključujući konzula te zemlje u Iraku, još su taoci krvoločnih ekstremista.
Ubili hiljadu ljudi
Grupa ISIL juče je objavila svoj godišnji krvavi bilans, prema kojem je u 2013. sprovela gotovo 10.000 operacija u Iraku, 1.000 likvidacija, postavila 4.000 improvizovanih eksplozivnih naprava i oslobodila stotine terorista zatvorenika.
Strah od terorista
U Panici Nemci I Britanci
Britanski premijer Dejvid Kameron upozorio je juče da teroristi ISIL možda planiraju i krvave napade u Britaniji. Naime, on je istakao da je ogroman broj muslimana iz te zemlje u prethodnom periodu otišao u džihad u Siriju, a da bi sada mogao da se vrati u matičnu državu i sprovede ekstremističke operacije. Pored toga, juče je ministar unutrašnjih poslova Nemačke Tomas de Mezijer upozorio na opasnost od islamskog terorizma i u njegovoj zemlji, koji bi mogli izvesti povratnici iz sirijskog rata.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore