MKCK nikad nije zvanično nazvao ukrajinsku krizu ratom, ali nezvanično je smatra međunarodnim konfliktom, što otvara vrata za podizanje optužnica za ratne zločine, izveštava britanska novinska agencija Rojters

ŽENEVA - Međunarodni komitet Crvenog krsta (MKCK) izradio je poverljivu pravnu procenu prema kojoj je Ukrajina zvanično u ratu, otkrile su agenciji Rojters zapadne diplomate i zvaničnici, što otvara vrata za moguće podizanje optužnica za ratne zločine, uključujući i optužnicu za rušenje malezijskog aviona na istoku Ukrajine od pre pet dana.

"Očito se radi o međunarodnom konfliktu, pa se to veoma verovatno može okarakterisati kao ratni zločin", izjavio je za Rojters jedan neimenovani zapadni diplomata.

MKCK je zadužen za kontrolu primene Ženevskih konvencija, niza od četiri međunarodna sporazuma koji propisuju kako zemlje potpisnice za vreme ratnih sukoba moraju da se ponašaju prema neprijateljskim vojnicima i civilima. Ženevske konvencije su jedan od važnih faktora prilikom donošenja odluke u Ujedinjenim nacijama da li je nasilje u nekoj zemlji preraslo u oružani konflikt.

malezijski-avion-uklanjanje-tela.jpg
Foto: AP

MKCK se zasad nije javno izjašnjavao po pitanju sukoba na istoku Ukrajine pošto, kako navodi Rojters, ta organizacija nije htela da uvredi ni Ukrajinu ni Rusiju time što će taj sukob nazvati građanskim ratom ili stranom agresijom, ali je to učinio nezvanično i o tome informisao strane u sukobu, rekla je Rojtersu portparol MKCK Anastasija Isjuk.

Do proglašenja rata, snage ukrajinske vlade su odgovorne za zaštitu civila i infrastrukture u skladu s međunarodnim zakonima o zaštiti ljudskih prava, dok pripadnici proruskih snaga mogu da odgovaraju samo za kršenje ukrajinskih zakona. "Proglašenje nekog sukoba ratom menja odogovornost sukobljenih strana na međunarodnoj sceni. To povećava šanse da se pojedincima sudi za ratne zločine", izjavio je direktor Ženevske akademije za međunarodno humanitarno pravo i ljudska prava Endrju Klapam.

Holandsko državno tužilaštvo je otvorilo istragu pada aviona "Malezija erlajnsa" 17. jula na istoku Ukrajine, kada je poginulo 298 putnika i članova posade, od čega su većina bili Holanđani, pod sumnjom za ubistvo, ratne zločine i namerno obaranje putničkog aviona, izjavio je juče portparol tužilaštva.