Prvi put u istoriji čovečanstva svemirska letelica sa Zemlje spojiće se sa kometom 67P Čurjumov-Gerasimenko

Evropski projekat slanja robota na kometu uskoro ulazi u ključnu fazu - sonda "Rozeta", koja je poslata u 10 godina dugu misiju, uskoro ulazi u orbitu komete 67P Čurjumov-Gerasimenko.

Evropska svemirska agencija upravo je dobila prve detaljnije fotografije te komete, do koje je "Rozeta" proputovala čitavih šest milijardi kilometara.

sonda-rozeta.jpg
AP 

"Rozeta" se trenutno prišla na manje od 4.000 kilometara daleko od komete, što je blizu u svemirskim razmerama, pa je počela da koči.

Jednom kada uđe u orbitu komete 67P Čurjumov-Gerasimenko, duge četiri i široke tri i po kilometra, sonda će nekoliko meseci proučavati ovu nebesku gromadu na do sada nezabeležen način.

evropska-svemirska-agencija.jpg
AP 

Trebalo bi da "Rozeta" 11. novembra pošalje na površinu komete malog robota "Filae", koji bi trebalo da izbliza proučava kometu i šalje podatke na Zemlju. Osnovni zadatak sonde je da prati kometu i promene na njoj dok se bude približavala Suncu.

Prvi put u istoriji čovečanstva svemirska letelica sa Zemlje spaja se sa ovom kometom. Nauka smatra da se sastav kometa nije promenio još od formiranja Sunčevog sistema pre 4,6 milijardi godina.

(EPK/Jutarnji.hr)