U Tokiju proizveli medikament T-705 za zaustavljanje širenja pošasti

TOKIO - Japanske kompanije spremne su da, pod određenim uslovima, ponude eksperimentalni lek kako bi se sprečilo širenje epidemije smrtonosnog virusa ebole, koji je u regionu zapadne Afrike od početka godine odneo više od 1.400 života.
Portparol japanske vlade Jošihide Suga rekao je da je, u tom cilju, Japan spreman da sarađuje sa Svetskom zdravstvenom organizacijom (SZO) i da distribuira lek.

Traže posebne uslove

- Informisan sam da medicinski stručnjaci vanredno mogu da zatraže T-705, dakle i pre odluke SZO. U tom slučaju, voleli bismo da odgovorimo pod određenim uslovima - rekao je on u Tokiju.

T-705 je razvojno ime za lek „favipiravir“, a japanska kompanija „Fudži film holdings“ saopštila je da ima dovoljno njegovih zaliha za više od 20.000 ljudi.
SZO razmatra mogućnost upotrebe eksperimentalnog leka kao jednog od mogućih načina da se zaustavi širenje smrtonosnog virusa u zapadnoj Africi, gde je više od 1.400 preminulo, a na hiljade je inficirano.

Umro liberijski lekar

Istovremeno, juče je objavljeno da je preminuo liberijski lekar Abraham Borbor, koji je sa još dvoje doktora nedavno primio eksperimentalni lek „ZMapp“ protiv opasnog oboljenja. Taj serum, koji je poslat u Afriku iz SAD, spasao je život američkom lekaru Kentu Brentliju.

Zaraženi Britanac stigao u Evropu
ENGLESKI LEKAR U TEŠKOM STANJU

Britanski doktor Vilijam Puli (29), prvi Ostrvljanin koji se zarazio opasnom ebolom, stigao je u London iz afričke države Sijera Leone, a kako bi nastavio lečenje u domovini. Gejbrijel Medij, Pulijev šef, rekao je da je pokušao da ubedi mladog lekara da ne ide u bolnicu u kojoj je već ogroman broj ljudi bio zaražen, ali da on nije želeo da ga posluša. Trenutno se nalazi u izolovanoj jedinici u bolnici „Rojal fri hospital“ u severnom Londonu i u teškom je stanju.