Tim od pedesetak istraživača i lekara s Harvarda i iz Sijera Leonea utvrdio je da se virus konstantno menja, a tokom studije od njega je umrlo pet njenih koautora koji su prikupljali uzorke i lečili pacijente

FRITAUN - Virus ebole, koji hara Zapadnom Afrikom, više puta je mutirao za vreme epidemije kojoj se ne nazire kraj, upozoravaju lekari koji se svakodnevno suočavaju sa stravičnim problemima na terenu, gde pokušavaju da pomognu zaraženima.

Česte mutacije otežavaju dijagnostiku i lečenje bolesti, pa su naučnici sve zabrinutiji zbog mogućnosti da lokalna epidemija preraste u globalnu pandemiju.
Zaključci sekvenciranja genoma virusa ebole objavljeni su u utorak. Tim od pedesetak istraživača i lekara s Harvarda i iz Sijera Leonea utvrdio je da se virus konstantno menja, a tokom studije od njega je umrlo pet njenih koautora koji su prikupljali uzorke i lečili pacijente.

- Otkrili smo više od 300 genetskih tragova po kojima se ova epidemija ebole razlikuje od prethodnih - izjavio je Stiven Gajer s Harvarda, jedan od koautora studije.
Istovremeno, juče je objavljeno da je Britanac koji je oboleo od ebole u Sijera Leoneu pušten iz bolnice u Londonu, u kojoj je deset dana primao eksperimentalni serum ZMapp. Njegovo ozdravljenje pruža nadu da lek može da bude delotvoran kod svih zaraženih, međutim, problem predstavlja to što ga nema dovoljno za inficirane građane Afrike.