Među naoružanjem koje imaju pripadnici Islamske države nalaze se i bacači granata „M79“ - popularne „ose“, nastale na našim prostorima

DAMASK - Teroristi Islamske države (IS) naoružani su oružjem uglavnom američke proizvodnje. Ipak, među njihovim naoružanjem ima i moćnih jugoslovenskih ručnih bacača granata „M79“, pokazalo je istraživanje britanske kompanije „Konflikt armament riserč“.

Ekstremisti su se često na društvenim mrežama hvalili skupim oružjem koje su zaplenili od vojske u Iraku. Među trofejima imaju čak i američka višenamenska vozila, tešku artiljeriju i haubice, kao i ručno oružje, koje su oduzimali vojnicima.

Puške iz SAD

Da bi ustanovili koje oružje koristi IS, stručnjak britanske kompanije „Konflikt armament riserč“ Dejmijen Spliters i njegov kolega u julu su posetili Siriju. Oni su otkrili da je od 17 komada oružja šest američke proizvodnje. Od tih šest, pet je verovatno iz zaliha koje je IS zaplenio u Iraku i koje su SAD isporučile iračkoj vojsci u okviru više milijardi vrednog programa za naoružavanje i obuku iračke vojske.
sfrj-jna-is-oruzje-rakete-osa-dzihadisti.jpg
Foto: Kurir štampano


Tim Dejmijena Splitersa došao je do važnog saznanja - Islamska država poseduje i moćne protivtenkovske
rakete proizvedene u bivšoj Jugoslaviji. Kako saznaju, rakete je sirijskim pobunjenicima 2013. isporučivala Saudijska Arabija, jedan od glavnih pristalica pobune i američki saveznik.

Bez prodaje

Inače, kako su mediji ranije pisali, a mnogi stručnjaci upozoravali, raspadom Jugoslavije Balkan je postao buvljak oružja. Šverc pušaka, pištolja, ali i raketnih sistema postao je uobičajen u vreme ratova devedesetih godina. Kad su se neke bivše republike SFRJ osamostalile, požurile su da prodaju ili poklone oružje JNA. Tako se dogodilo da se oružje iz BiH i Crne Gore našlo u Avganistanu i Iraku.

Vojni analitičar Miroslav Lazanski kaže za Kurir da su teroristi mogli na razne načine da se dokopaju jugoslovenskog oružja, ali da Srbija sigurno ne prodaje oružje terorističkim grupama.

- Bivše zemlje SFRJ prodale su svetu naoružanje u vrednosti od 2,5 milijardi dolara, to oružje je u raznim armijama i do njega se može doći. Srbija ima veoma čvrste zakone kad je u pitanju izvoz oružja. Za izvoz jednog metka potrebna je dokumentacija - dozvola Ministarstva pravde, Ministarstva spoljnih poslova i odobrenje BIA - kaže Lazanski. On dodaje da je ranije Srbija prodavala oružje Iraku i Libiji i da smo za to imali dozvolu EU.
sfrj-jna-is-oruzje-rakete-osa-dzihadisti.jpg
Foto: Kurir štampano

O ručnom bacaču granata

- „M79“ 90 mm je ručni bacač granata često nazivan „osa“
- Koristio se u bivšoj JNA
- To je protivoklopno oružje kalibra 90 mm i dometa 800 metara
- Najefikasniji je bio na razdaljinama do 500 metara
- Raketa se sastojala od glave sa eksplozivnim punjenjem, tela u kojem je bilo smešteno raketno punjenje i krilca, koja su bila na repu tela rakete
- Pored mehaničkog nišana imala je i optički