Pristalice otcepljenja su i članovi grupe Franc Ferdinand, pisac Irvin Velš i glumac Alen Kaming, a protiv su pevačica Suzan Bojl,

LONDON - U jeku kampanje uoči referenduma o nezavinosti Škotske, slavni Škoti podelili su se u dva suprotstavljena tabora - na stranu pristalica otcepljenja stao je glumac Šon Koneri, dok se autorka romana o Hariju Poteru Džoan K. Rouling opredelila za ostanak u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Koneri, koji se proslavio ulogom Džemsa Bonda, odavno se izjašnjava kao škotski nacionalista, a početkom godine podržao je nezavisnost i "suštinsku demokratsku ideju da je narod Škotske najbolji čuvar sopstvene budućnosti".

son-koneri-u-kiltu.jpg
Reuters 

S druge strane, Roulingova je poručila da bi nezavisnost bila "istorijski velika greška" i donirala je milion funti kampanji za ostanak u uniji, preneo je AP.

Koneri i Rouling su među brojnim čuvenim Škotima koji su se javno izjasnili o nezavisnosti, mada stručnjaci smatraju da uticaj javnih ličnosti ipak neće biti presudan za ishod referenduma 18. septembra.

dzerard-batler.jpg
AP 

Među pristalicama samostalnosti Škotske su i glumac Džerard Batler, članovi grupe Franc Ferdinand i autor romana "Trejnspoting" Irvin Velš, koji je u šali rekao da je Unija "način da se Škoti spreče da vladaju svetom". Alen Kaming, koji glumi Ilaju Golda u seriji "Dobra žena", doputovao je ove sedmice iz Njujorka kako bi podržao kampanju za nezavisnost.

"Ovo je istorijski trenutak za sve nas. Sada imamo priliku da u ovoj zemlji preuzmemo sudbinu u sopstvene ruke", rekao je Kaming.

aleks-ferguson.jpg
AP 

Međutim, pevačica Suzan Bojl najavila je da će glasati protiv otcepljenja jer smatra da Škotska može da očuva "svoj slavni identitet i kao deo Britanije". Bivši menadžer fudbalskog kluba Mančester junajted ser Aleks Ferguson rekao je da Škoti koji, poput njega, žive u Engleskoj "ne žive u stranoj zemlji".

"Mi smo deo porodice Ujedinjenog Kraljevstva", kazao je Ferguson.

Sociolog Elis Kešmor smatra da stavovi poznatih ličnosti neće presudno uticati na ishod glasanja pošto su građani Škotske i bez toga preokupirani pitanjem nezavisnosti

."To je kao takmičenje u jedenju pite: prvi zalogaji su ukusni, a potom vam pripadne muka od brojnih ličnosti koje govore o temi za koju sumnjamo da je uopšte razumeju", rekao je Kešmor.

skotska-referendum-kampanja.jpg
Reuters 

Kampanja uoči referenduma bacila je svetlo i na kulturni jaz između Škotske i ostatka Britanije, ocenio je AP. Ideja nove, energične nacije, koja će iskoračiti iz senke dominantne susedne Engleske, privukla je umetnike i veći deo kreativne zajednice u Škotskoj. Više od 1.300 škotskih pisaca, muzičara i umetnika potpisali su pismo u kojem su poručili da će nezavisnost pružiti kreativnu slobodu.

"Zaokružićemo 'da' zato što smo zamišljali bolju zemlju", navedeno je u pismu. "Sada želimo da je izgradimo."

U britanskim intelektualnim i umetničkim krugovima patriotizam dugo vremena nije bio u modi, ali mogućnost raspada zemlje probudila je uspavanu strast za Ujedinjenim Kraljevstvom, koje čine Engleska, Škotska, Vels i Severna Irska. U kampanji "Ostanimo zajedno" angažovale su se brojne zvezde, poput Mika Džegera, Pola Makartnija, Sajmona Kauela, Džudi Denč, Helene Bonam Karter i Patrika Stjuarta, koji su potpisali otvoreno pismo u kojem navode da je "ono što nas povezuje mnogo veće od onog što nas deli".

Njihov stav podržao je i Dejvid Bouvi, Englez koji živi u Njujorku, uputivši na jednoj dodeli nagrada poruku Škotskoj da ostane u uniji.

Ima i onih koji se nisu javno izjasnili oko nezavisnosti: teniser Endi Marej, pisac Jan Rankin i glumac Džejms Mekavoj nisu želeli da kažu koju će stranu podržati.