Veto na škotsko članstvo u EU mogle bi da stave članice koje nisu priznale otcepljenje Kosova od Srbije jer i same imaju problem s manjinama - Slovačka, Rumunija, Kipar, Grčka i Španija, piše Stampa

BRISEL - Evropska unija je i danas dosledno saopštila da neće iznositi bilo kakav stav pre nego što se sazna ishod referenduma o nezavisnosti u Škotskoj, dok se u izjavama političara i komentarima medija u EU ukazuje i na mogući pritisak drugih pristalica nezavisnosti, otcepljenja, kao u Kataloniji, Baskiji, Belgiji.

Spominje se takođe presedan i podela u EU oko priznavanja jednostrano proglašene nezavisnoti Kosova, kao i otcepljenja Južnog Sudana, Istočnog Timora, a pravi se poređenje i s referendumom na Krimu i odlukom Rusije da ga prisajedini.

Jedino što su čelnici EU predočili, pozivajući se na osnovni akt EU - Ugovor iz Lisabona, jeste nedoumica da li bi nezavisna Škotska mogla možda po skraćenom postupku biti primljena u Uniju, što smatra izabrani predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker, ili bi morala pregovarati o članstvu, što je mišljenje sadašnjeg predsednika izvršnog tela EU Žoze Manuela Baroza.

zoze-manuel-barozo-i-zanklod-junker.jpg
AP 

Privatno, većina u krugovima EU ne skriva da bi za Uniju bilo povoljnije da Velika Britanija ostane celovita, iako se kaže da je tu paradoksalno da su pristalice nezavisnosti Škotske proevropski nastrojene i zalažu se za bolju socijalnu politiku, dok je britanska vlada konzervativna i najavila je svoj referendum, ali o izlasku Velike Britanije iz EU.

Moguće je, kažu britanski analitičari, da o ishodu "odluče neodlučni", a to je deo ćutljive većine Škotlanđana koja brine šta će biti s njihovim penzijama i zdravstvenim osiguranjem, kako i koliki deo javnog duga Velike Britanije će na sebe morati da preuzme Škotska.

Zalog referenduma je i to da li bi nezavisna Škotska mogla zadržati funtu u monetarnoj uniji s Velikom Britanijom ili bi morala da se uklopi u evro, hoće li moći da ostane izvan obaveze ulaska u EU šengenski unutrašnji prostor bez granica.

skotska-referendum-banka.jpg
Reuters 

Italijanski dnevnik Stampa misli da bi se moglo dogoditi da "neke zemlje stave veto, a to su, recimo, one koje nisu nikad priznale otcepljenje Kosova od Srbije, upravo zato što se boje da to ne zarazi etničke manjine na njihovoj teritoriji, kao što su Slovačka i Rumunija, gde žive znatne mađarske manjine, Kipar, još uvek podeljen od turske vojne okupacije, Grčka, a da se ne govori i Španiji".

Izvan EU su se neke uticajne zemlje oglasile kad je reč o referendumu u Škotskoj, pa je Kina, očigledno imajući na umu težnje muslimanske većine u oblasti Sinkjang da se otcepi, kao i težnje za nezavisnošću Tibeta, naglasila da "više voli jedinstveno Ujedinjeno Kraljevstvo".

barak-obama.jpg
AP 

Američki predsednik Barak Obama saopštio je da je "Velika Britanija izuzetan partner za Ameriku i snaga dobročinitelj u nestabilnom svetu", istakavši da se "nada da će ostati snažna, moćna i ujedinjena".

Zagovornici mogućeg brzog ulaska nezavisne Škotske u EU kažu da je ta zemlja već u svoje zakone i praksu ugradile sve evropske propise i standarde, da je i Istočna Nemačka, iako posebna država, mogla da se ubrzanim postupkom ugradi u Zapadnu Nemačku i EU. Takođe se kaže da EU ne može osporavati Škotskoj stečena prava i pripadnost EU, bez obzira kakav bio ishod tog upravo demokratskog prava Škotlanđana da se izjasne na referendumu. To je potvrdila i vlada u Londonu, dajući saglasnost za takvo izjašnjavanje žitelja Škotske, uz istovremeno obećanje da će Škotskoj, ako ostane u Velikoj Britaniji, dati mnogo veća ovlašćenja oko ubiranja poreza i raspolaganja budžetom.