ZAOŠTRAVANJE: Obama na Siriju šalje i kopnene snage SAD?
Takve navode podgrejale su reči predsedavajućeg Predstavničkog doma SAD Džona Bejnera, koji je istakao da njegova zemlja u obračunu sa IS, čije je sedište u Siriji, možda neće imati izbora nego da pošalje i trupe.
Strahuju od islamista
- Možda ćemo biti primorani na to da udruženo delujemo kopnenim i vazdušnim snagama. To su varvari koji imaju nameru da nas sve pobiju. Ako mi njih prvi ne uništimo, platićemo ogromnu cenu - rekao je Bejner.
Nakon toga, Obama je održao govor i priznao da je njegova administracija, ali i obaveštajne službe, prilično potcenila uticaj i vojnu moć džihadista.
- Ekstremisti su iskoristili haotični građanski rat u Siriji i privukli džihadiste iz stranih zemalja, od Evrope preko SAD do Australije. Oni u regrutaciji koriste vrlo lukavu kampanju na društvenim mrežama, a pomogli su im i ostaci vojske pokojnog iračkog diktatora Sadama Huseina.
Zato je važno da shvatimo da će rešenje delimično biti vojno - naglasio je Obama, dodajući da Islamsku državu moraju pogurati natrag, smanjiti im prostor, ograničiti im finansiranje i raditi na eliminaciji regrutacije stranih boraca.
- Akcijama nećemo stabilizovati Siriju pod vladavinom Bašara el Asada, čija je vlada počinila stravične zločine - naglasio je Obama.
Zbog tih reči pojedini američki novinari i analitičari naveli su da bi SAD eventualne kopnene akcije protiv islamista u Siriji iskoristile i da se konačno obračunaju s Asadovim režimom, s obzirom na to da su ga već optuživale za ratne zločine i eskalaciju građanskog rata u zemlji.
Gađaju naftna polja
I pored spekulacija, zvaničnici Bele kuće juče su istakli da ostaju pri odluci da nijedna čizma američkog vojnika neće kročiti na tlo Sirije. Istovremeno, nastavljeni su napadi avijacije SAD na glavna uporišta IS u četiri sirijske provincije - Alepu, Raki, Hasakehi i Deir el Zouru, a bombardovali su i najveću sirijsku plinaru „Konoko“. Te mete odabrane su kako bi se teroristima onemogućilo da dolaze do nafte koja im je glavni izvor prihoda.
Korak od slamanja Iraka
DŽIHADISTI NADOMAK BAGDADA
Uprkos višednevnim vazdušnim napadima na položaje i snage IS, džihadisti su došli do predgrađa Bagdada i pokušavaju da ga preuzmu. Borbe su se približile na manje od dva kilometra od grada, a iračke snage pokušavaju da odbiju nalete islamskih fanatika koji su samo u jučerašnjim borbama navodno ubili 1.000 iračkih vojnika. Podsetimo, snage IS već odranije drže veći broj gradova i sela nedaleko od Bagdada.
TERORISTI NAFTU KRIJUMČARE
PREKO IRAKA, TURSKE I JORDANA
- džihadisti IS ranije su se održavali donacijama bogataša iz Persijskog zaliva
- sad zarađuju više od tri miliona dolara od krijumčarenja nafte, trgovine ljudima, krađe i iznude
- IS u velikim delovima Sirije i Iraka kontroliše 11 naftnih polja
- prodaje naftu i drugu robu starim krijumčarskim kanalima u zemljama protiv čijih vlada se bori - u kurdskim oblastima na severu Iraka, u Turskoj i Jordanu
- američki obaveštajni podaci navode da te vlade nisu umešane u krijumčarenje nafte, ali Obamina administracija vrši pritisak na njih da učine više na suzbijanju islamista
- IS prodaje naftu u cisternama po ceni od 25 do 60 dolara za barel, čija je tržišna cena veća od 100 dolara
"PONOSAN NA ČINJENICU DA U PREMIJERU ORBANU IMAMO ISKRENOG PRIJATELJA" Predsednik Vučić se oglasio iz Budimpešte posle sastanka s mađarskim premijerom (foto)